[Pomarańczowo-czarna grafika. Na tle globu ziemskiego z kontynentami w pomarańczowym kolorze czarny pasek, a na nim białymi literami hasło: „Debata z okazji Orange the World 2023”]. Pod spodem czarnymi literami: „Feministyczne historie emancypacji”.]
[Biały glob ziemski z kontynentami w pomarańczowym kolorze, a na nim czarnymi literami hasło: „Orange the World. Debata / Debatte”. Pod spodem data 7.12.2023 i godziny 18:30-20:30.]
Zaproszenie w PJM z napisami: LINK
Orange the World:
Debata „Od przemocy do mocy. Feministyczne historie emancypacji”
Z udziałem: Anny Czerwińskiej, dr. Alicji Długołęckiej, Magdy Korczyńskiej i dr. Alicji Urbanik-Kopeć
Moderacja: Agata Czarnacka
Przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć może przyjmować różne formy: od szkoleń z wrażliwości i „polityki otwartych drzwi“ przez kampanie medialne czy walkę ze stereotypami aż po projekty edukacyjne. Najważniejsze okazuje się dotarcie do osób, które mogą być na taką przemoc narażone i przekonanie, że nie są skazane na złe traktowanie i cierpienie. Historia feminizmu to także, a może przede wszystkim, historia odzyskiwania godności przez kobiety i dziewczynki, które świat w najlepszym razie zostawił same sobie, a w najgorszym – wmówił im, że zasłużyły na całe zło, które je spotkało.
Podczas debaty porozmawiamy o historii takiej oddolnej emancypacji, a także przed emancypacją – jak kobiety i dziewczęta wspierały się nawzajem sto lat temu, o czym opowie nam dr Alicja Urbanik-Kopeć. Anna Czerwińska, ekspertka równościowa i kronikarka polskiego ruchu feministycznego, opowie o inicjatywach podejmowanych przez feministki od lat 80. zeszłego stulecia. Dr Alicja Długołęcka przybliży nam, jak z perspektywy seksuologicznej wygląda wewnętrzna transformacja osoby, która uczy się walczyć z przemocą. Z kolei Magda Korczyńska opowie o kulisach pracy z dziewczynkami w prowadzonym przez siebie warszawskim Dziewczyńskim Centrum Mocy – miejscu antyprzemocowych spotkań i warsztatów skierowanych do najmłodszego pokolenia. Moderatorką debaty będzie Agata Czarnacka.
DOSTĘPNOŚĆ:
- tłumaczenie cieniowe na PJM
- asysta dla osób niewidomych i słabowidzących
- pętla indukcyjna
- Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Wejście od ul. Próżnej może wymagać asysty. Po drodze utrudnienia w postaci wybrukowanych wyjazdów z bram; chodnik wąski, ze znakami drogowymi. Wejście od ul. Bagno bezpośrednio do sali wykładowej. Wjazd windą do toalety częściowo dostępnej.
Koordynacja dostępności: Paulina Celińska
W sprawie asysty dla osób niewidomych i słabowidzących prosimy o kontakt: pcelinska@gmail.com, 502-175-192.
Tłumaczenie cieniowe na PJM: Kinga Chmielewska, Alicja Famulska, Marlena Florczyk, Emilia Szuchniewicz, Weronika Szymańska-Gątarek
7.12.2023 (czw.), 18:30-20:30
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku z tłumaczeniem na PJM / wstęp wolny
Mówczynie:
Agata Czarnacka – filozofka feministyczna i teoretyczka demokracji. Współpracuje z ruchami społecznymi i politycznymi; stale publikuje w serwisach Polityka.pl i OKO.Press, a także w Magazynie KINO oraz Notesie Na 6 Tygodni.
Anna che Czerwińska – działaczka na rzecz praw kobiet, od 23 lat związana z organizacjami i inicjatywami feministycznymi, ekspertka równościowa, herstoryczka. Kuratorka wystaw, autorka warsztatów i zajęć akademickich poświęconych historii polskiego ruchu kobiecego.
dr Alicja Długołęcka – doktor nauk humanistycznych, autorka książek, edukatorka seksualna, terapeutka i wykładowczyni, ekspertka Sexed.pl.
dr Alicja Urbanik-Kopeć – adiunktka w Instytucie Historii Nauki PAN. Zajmuje się historią kultury XIX wieku. W przeszłości szuka źródeł współczesnych wzorów kulturowych. Pisze o kobietach, emancypacji i pracy. Autorka książek „Anioł w domu, mrówka w fabryce” (o robotnicach fabrycznych), „Instrukcja nadużycia” (o służących domowych), „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu” (o pracownicach seksualnych), „Matrymonium” (o małżeństwie). Laureatka Nagrody Klio za wybitny wkład w badania historyczne. Wykładowczyni Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Magda Korczyńska – edukatorka równościowa, mama dwóch córek, twórczyni projektu edukacyjnego dla rodziców oraz nauczycielek i nauczycieli Jak Wychowywać Dziewczynki?. Edukuje i wspiera rodziców w wychowaniu bazującym na wiedzy, nie stereotypach. W swojej działalności przygląda się mechanizmom działania stereotypów płci z dwóch perspektyw: rodzicielskiej i kulturowej. Założycielka Dziewczyńskiego Centrum Mocy w Warszawie. Mówczyni TEDx. Absolwentka podyplomowych studiów Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.