Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Rozmowa o książce Marlen Haushofer „Ściana”
(
nowy przekład: Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo ArtRage 2023)
Udział: Olga Wróbel, „Kurzojady” i dr Agnieszka Jezierska-Wiśniewska, UW
Prowadzenie: Justyna Sobolewska, „Polityka”

Mistrzowska postapokaliptyczna powieść austriackiej pisarki Marlen Haushofer w nowym przekładzie Małgorzaty Gralińskiej (poprzedni, Zofii Kani, ukazał się w 1990 r. nakładem PIWu)

W chłodny wiosenny wieczór kobieta w średnim wieku przygotowuje risotto w skromnej kuchni domku myśliwskiego, zjada je samotnie i nakłada porcję dla psa. Nazajutrz rano z zaskoczeniem odkrywa, że przez noc pojawiła się niewidzialna bariera, która oddziela ją od reszty świata. Nazywa ją po prostu „ścianą”. Bohaterka, której imienia nie poznamy, zostaje sama, a przynajmniej tak się zdaje. W towarzystwie psa Luchsa, krowy Belli i kotów rozpoczyna przerażającą walkę o przetrwanie, zostając „głową niezwykłej rodziny”.

Ściana”, wydana dwa lata po wzniesieniu muru berlińskiego, należy do najbardziej zagadkowych, a jednocześnie wielowymiarowych i przejmujących austriackich powieści XX wieku. Można ją czytać jako nową wersję „Robinsona Crusoe”, można w niej widzieć postapokaliptyczny klasyk doby wyścigu nuklearnego, lecz można w niej także dostrzec alegoryczną przypowieść o XX-wiecznych kataklizmach. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach twórczość Haushofer przeżywa renesans, czego świadectwem ekranizacja „Ściany” autorstwa Juliana Pölslera z 2012 roku i sukces powieści w Stanach Zjednoczonych.


05.12.2023, 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku 
W
stęp wolny





05.12.2023 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku / wstęp wolny