Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem


Data: 2.09.2012 (nd.)
Miejsce: AFK / ÖKF, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Po polsku

Godzina: 15:00

„Zwierzęta i stwory mityczne w tradycji żydowskiej” – wykład i prezentacja Moniki Krajewskiej


Pokaz slajdów zapozna uczestników z wieloma spośród realnych i mitycznych zwierząt, występujących w żydowskiej sztuce, tradycji biblijnej i legendach diaspory. Uczestnicy wykonają własną interpretację dowolnie wybranego zwierzęcego symbolu, przy wykorzystaniu różnych technik artystycznych.



Godzina: 18:00

Pokaz filmu „Mordechaj Gebirtig, czyli Bądź zdrów mój Krakowie”
Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria – Piotr Szalsza


Krakowska dzielnica - Kazimierz. Mordechaj Gebirtig, z zamiłowania poeta i kompozytor, z zawodu stolarz, hebluje deski, wspomina, spaceruje ulicami miasta. Mordechaj Gebirtig - wielki poeta, kompozytor, który żył na krakowskim Kazimierzu, (1877-1942), został zamordowany przez oprawców nazistowskich na ulicach rodzinnego miasta, w drodze do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.
Po raz pierwszy przedstawione zostaną, niedawno odnalezione, rękopisy autora, nowe fakty dotyczące jego życiorysu. Wątek dokumentalny uzupełnia prezentacja 9 pieśni Gebirtiga.

Prezentację filmu poprzedzi występ Agnieszki Płoszajskiej (śpiew) i Borisa Malkovskiego (fortepian).

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Jana Jagielskiego (ŻIH) oraz twórców projektu.

Piotr Szalsza – reżyser, muzyk, scenarzysta, tłumacz, pisarz, dziennikarz, publicysta, redaktor i producent widowisk telewizyjnych, organizator projektów muzycznych, teatralnych i naukowych.

Produkcja: TVP Kraków i Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu “Europa dla Obywateli”:
oraz przez: BMUKK, Zukunftsfond der Republik Österreich, BMeiA, Ambasada RP w Wiedniu i Österreichisches Generalkonsulat Krakau.




























02.09.2012