Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

B. Szwarcman-Czarnota: Kobiety w Torze 
Nowy cykl wykładów:
Miłość czy przemoc – ojcowie i córki w Torze:
 Jefte i jego córka
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie
Ilustracja: Gustave Doré: Córka Jefte spotyka ojca

Rozpoczęliśmy już rozważania na powyższy temat, mówiąc o znaczeniu metafory „ córka Syjon” i o jej ojcu – Wiekuistym. Teraz kolej na przejmującą opowieść o Jeftem i jego córce – historię, którą badaczka Phyllis Trible zaliczyła do „texts of terror”, tych, które nie mają i nie mogą mieć „dobrego” zakończenia. Od stuleci komentatorzy zadają sobie pytanie, czy rzeczywiście składając Bogu przysięgę Jefte nie był świadom, że może poświęcić życie swojej córki? Czy był lekkomyślny? Czy jego córka rzeczywiście zginęła, złożona w ofierze? Nie tylko komentatorów biblijnych fascynował ten tekst z Księgi Sędziów. Ciekawie i inaczej niż wszyscy interpretuje ów fragment niesłusznie dziś zapomniany niemiecko-żydowski pisarz Lion Feuchtwanger w swej książce „Jefte i jego córka”.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego „Midrasz”.


21.03.2023, (wt.) godz. 18.00
ON-LINE: ZOOM: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUtcOyhqzwsHNeWg3LuIyei3_rn3aQr8920
Po polsku
 

21.03.2023 18:00 ON-LINE

Po polsku