Międzynarodowa konferencja
KOBIETY WOBEC WYZWAŃ DEKADY 2020-2030
Organizacja:
EUNIC (Stowarzyszenie Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej)
Katedra Zarządzania Międzynarodowego SGH
Międzynarodowe Forum Kobiet
Wśród międzynarodowych gości pojawią się między innymi przedsiębiorczynie, polityczki, liderki społeczne, naukowczynie, a także przywódczynie religijne. Dyskusje będą się toczyć wokół sytuacji kobiet w zmieniającej się Europie: różnic w wynagrodzeniach, form dyskryminacji na rynku pracy, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kobiet oraz wokół partnerstwa w rodzinie, polityki Unii Europejskiej wobec równości kobiet i mężczyzn. Konferencja zajmie się również pozycją freelancerek w świecie sztuki i kultury, a także ścieżkami kariery kobiet na uniwersytecie.
Linki, pod którymi można ściągnąć program konferencji i tekst prasowy znajdują się po prawej stronie.
09.03.2020, 12.00 - 19.30
10.03.2020, 10.00 - 15.00
SGH
Al. Niepodległości 128
aula I w budynku C, Warszawa
Konieczna rejestracja: agnieszka.zawada@sgh.waw.pl
Tłumaczenie symultaniczne polski-angielski
Program
Poniedziałek 9 marca 2020
12:00 – 12:30
Powitanie: Rupert Weinmann, Austriackie Forum Kultury w Warszawie w imieniu EUNIC Warszawa – Stowarzyszenia Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej
Wystąpienie otwierające konferencję: Prorektor SGH, prof. Hanna Godlewska-Majkowska
12:30 – 14:30
PANEL I: Kobiety, rynek pracy i ekonomia
W panelu będą dyskutowane najważniejsze kwestie dotyczące kobiet we współczesnej gospodarce, takie jak: nowe technologie — szansa dla kobiet na rynku pracy lub zagrożenie; różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn; kobiety emigrantki na rynku pracy; przedsiębiorczość kobiet; równowaga płci na wysokich stanowiskach zarządczych.
Moderatorka: Halina Brdulak, profesorka w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego SGH, członkini Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Główna prelegentka: Claire Godding (Walonia-Bruksela/Belgia)
Ekspertka ds. Różnorodności, Integracji oraz Potrzeb społecznych w sektorze finansowym w Belgii w organizacji Febelfin. Przez dziesięć lat zajmowała stanowisko menadżerki ds. różnorodności i integracji w BNP Paribas Fortis, a następnie dołączyła do jednostki utworzonej przez Belgijską Federację Sektorów Finansowych, gdzie zajmuje się zmniejszaniem dyskryminacji w bankach, redukcją zjawiska "szklanych sufitów" i promowaniem mieszanych zespołów. Jest także jedną z organizatorek inicjatywy "Women in Finance"
Panelistki:
Iga Magda (Polska)
Profesorka SGH w Warszawie, pracuje w Instytucie Statystyki i Demografii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na różnicach w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, nierównościach w wynagrodzeniach i dochodach, niestandardowej polityce zatrudniania i polityce rodzinnej. Realizuje grant NCN dot. różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Joanna Dobrzyńska-Sobiech (Irlandia)
Doktorka ekonomii, odbyła staże naukowe w na uniwersytetach w Niemczech i Szwecji. Pracowała jako doradczyni rynkowa w Enterprise Ireland — organizacji rządowej odpowiedzialnej za rozwój i wzrost irlandzkich przedsiębiorstw na rynkach światowych. Jest zaangażowana we wdrażanie planu działania Enterprise Ireland 2020 dla kobiet w biznesie — napędzanie wzrostu poprzez różnorodność.
Bianka Siwińska (Polska)
Dziennikarka, naukowczyni, inicjatorka kampanii publicznych. Stworzyła pierwsze w Polsce działania na rzecz kobiet w technologiach - akcję "Dziewczyny na politechniki!" i dalsze programy dla studentek kierunków technicznych "Lean in STEM", stypendia "Nowe technologie dla dziewczyn!", "IT for SHE", co roku tworzy raport "Kobiety na politechnikach". Była też kierowniczką naukową największego projektu badawczego o kobietach w obszarze STEM w Polsce — "Potencjał kobiet dla branży technologicznej".
Lucyna Kurowska (Polska)
Polska przedsiębiorczyni, prezeska olsztyńskiego oddziału Międzynarodowego Forum Kobiet oraz właścicielka Total-Pack. Jej firma jest jedną z największych prywatnych firm w swojej branży w Polsce i bierze udział w projekcie edukacyjnym na temat recyklingu.
14:30 – 15:00 przerwa kawowa
15:00 – 17:00
PANEL II: Kobiety, rodzina, opieka
Podczas panelu zostaną omówione następujące zagadnienia: kobiety jako najbardziej obciążone obowiązkami opiekuńczymi; ekonomia opieki; finanse kobiet i rodziny; równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
Moderatorka: Ewa Lisowska, prof. SGH w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego
Główna prelegentka: Vivienne Hayes (Wielka Brytania)
Dyrektorka Woman's Resource Centre. Posiada trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze kobiecym: usługach i organizacjach. Jej pasją i marzeniem jest materialna równość wszystkich kobiet. Odegrała kluczową rolę w przeprowadzanej przez Rząd Wielkiej Brytanii konwencji CEDAW (Konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet). Laureatka National Diversity Award 2013 i Third Sector 2014.
Panelistki:
Anna Zachorowska-Mazurkiewicz (Polska)
Profesorka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania. Jej zainteresowania naukowe obejmują: nierówność płci, koncepcje płci w teorii ekonomii oraz ekonomię opieki. Jest autorką przełomowej książki: Praca kobiet w teorii ekonomii – perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej, Kraków 2016.
Sylwia Timoszuk (Polska)
Doktorantka SGH w Warszawie. W rozprawie doktorskiej bada sytuację finansową wdów w Polsce. Jej głównymi obszarami zainteresowań są: wdowieństwo osób starszych, sytuacja finansowa osób starszych i lokalna polityka społeczna.
Agnieszka Sapa (Polska)
Pracuje w HRS-Hotel Reservation Service Poland i jest regionalną dyrektorką ds. Rozwiązań hotelowych w obszarach: Europa Wschodnia i Południowa, Bliski Wschód.
Małgorzata Witkowska (Polska)
Członkini Międzynarodowego Forum Kobiet — oddział w Łodzi. Współzałożycielka działającej nieprzerwanie od trzydziestu lat rodzinnej firmy WITKO, która zajmuje się kompleksowym wyposażeniem laboratoriów.
17:00 – 17:15 przerwa kawowa
17:15 – 19:15
Pokaz filmu Marie Skovgaard “The Reformist - A Female Imam” („Reformisten – den kvindelige imam) Marie Skovgaard, z udziałem Sherin Khankan, imamki z Danii (napisy pl./eng., 88 min.)
Wtorek 10 marca 2020
10:00 – 12:00
PANEL III: Równość płci w praktyce
Główne pytania tego panelu to: Jak wprowadzić w życie prawo dotyczące równości płci? Jakie są główne, odpowiedzialne za to podmioty? Jaka jest rola mediów? Przedstawione zostaną przykłady z Czech, Danii, Belgii, Polski i Rumunii.
Moderatorka: dr Ewa Rumińska-Zimny, prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet
Główna prelegentka: Zuzana Fellegi (Czechy)
Wykwalifikowana prawniczka i radczyni prawna. Członkini Czeskiej Izby Adwokackiej. Pracując dla Komisji Europejskiej zdobyła bogate doświadczenie w międzynarodowym sektorze publicznym. Specjalizuje się w prawach człowieka i równouprawnieniu płci.
Panelistki:
Sherin Khankan (Dania)
Duńska działaczka feministyczna, aktywistka, imamka. W 2016 założyła w Kopenhadze pierwszy w Europie meczet dla kobiet. BBC wymieniło ją na liście stu najbardziej wpływowych kobiet 2016. Autorka artykułów o kobietach i islamie, polityce oraz integracji. W 2007 roku opublikowała książkę Islam and Reconciliation - A Public Matter.
Anna Kurowska (Polska)
Profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Polityki Społecznej UW. Zarządza projektami badawczymi poświęconymi kwestiom wpływu polityki rodzinnej na aktywność zawodową kobiet, ich płodność i sposoby organizacji życia.
Daniëlle Vanwesenbeeck (Flandria/Belgia)
Przedsiębiorczyni i założycielka MasterMail, oferującej firmom usługi mailingowe marketingu bezpośredniego. Jej innowacyjne przedsięwzięcie nagrodzono Womed Award. Była członkinią flamandzkiego parlamentu, gdzie działała w komisji gospodarki nauki i innowacji. Publikuje w prasie ekonomicznej.
Oana Băluță (Rumunia)
Dyrektorka studiów magisterskich: dziennikarstwo polityczne na Uniwersytecie w Bukareszcie (Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji). Jej badania koncentrują się na równości płci. Opublikowała książki na temat feminizmu, polityki równowagi w życiu zawodowym i prywatnym, reprezentacji kobiet w życiu politycznym, wpływu kryzysu gospodarczego na kobiety.
12:00 – 12:30 przerwa kawowa
12:30 – 14:30
PANEL IV: Kobiety w nauce i kulturze
Panel dotyczy pozycji kobiet jako profesjonalnych twórczyń w branży artystycznej i kulturalnej oraz na akademii. Dyskutowane będą możliwe ścieżki kariery kobiet na uniwersytecie i ich ograniczenia oraz różnice w postrzeganiu kobiet i mężczyzn jako naukowców czy artystów.
Moderatorka: Katarzyna Górak-Sosnowska, profesorka SGH w Katedrze Studiów Politycznych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH, kierowniczka Zakładu Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej
Główna prelegentka: Julya Rabinovich (Austria)
Austriacka pisarka, dramatopisarka, malarka i tłumaczka. Wiele jej prac i tekstów powstało w odpowiedzi na doświadczenia europejskich uchodźców i politykę azylową. Od 2006 roku pracuje z uchodźcami jako tłumaczka w Integrationshaus w Wiedniu i w Diakonie Flüchtlingsdienst. Jej pierwsza powieść Spaltkopf otrzymała prestiżową nagrodę literacką Rauriser Preis 2009.
Panelistki:
Sylwia Chutnik (Polska)
Znana polska pisarka i działaczka społeczna, kulturoznawczyni, nagrodzona przez Stowarzyszenie Ashoka, przyznające tzw. noble pracowników socjalnych za swoją pracę społeczną. Autorka powieści: m.in. Kieszonkowy atlas kobiet, Dzidzia, Cwaniary.
Marzenna Weresa (Polska)
Profesorka nauk ekonomicznych, dyrektorka Instytutu Gospodarki Światowej, obecnie jest także dziekanką Katedry Zarządzania Międzynarodowego SGH w Warszawie. Jest zaangażowana jako ekspertka w różnych instytucjach krajowych i zagranicznych. Jej zainteresowania naukowe obejmują stosunki gospodarcze Polski z zagranicą, innowacje i transfer technologii.
Anna Pokorska (Poland)
Doktorka socjologii. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest zaangażowana w badania dotyczące polskiego szkolnictwa wyższego. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami badawczymi, zarówno w zakresie badań społecznych, jak i marketingowych.
Sarah Khan-Heiser (Niemcy)
Pisarka i krytyczka filmowa mieszkająca w Berlinie. Jest członkinią zarządu ProQuote Medien, niemieckiego stowarzyszenia działającego na rzecz zwiększenia udziału kobiet w mediach. Od ponad 20 lat publikuje książki i artykuły. Opublikowała książkę o duchach, nawiedzonych domach i historii Berlina zatytułowaną Die Gespenster von Berlin (Suhrkamp Verlag 2009 i 2013). Jako krytyczka filmowa otrzymała w 2012 r. nagrodę Michael-Althen-Preis przyznawaną przez Frankfurter Allgemeine Zeitung.
14:30 – 15:00
Podsumowanie i zakończenie konferencji