Data: 15.11.2012 (czw.)
Godzina: 19.00
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Koncert poświęcony twórczości Alexandra Zemlinskiego
z okazji 70. rocznicy śmierci kompozytora
W wykonaniu młodych absolwentów i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W programie: Pieśni na głos niski i fortepian op. 5, Pieśni op. 13 na głos i fortepian, Pieśni w formie walca op. 6 na sopran i fortepian, "Fantazje" op. 9 na fortepian solo, Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian (1894), Kwartet Smyczkowy op. 4, Trio op. 3 na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Alexander Zemlinsky (1871-1942) – austriacki kompozytor i dyrygent. W wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W wieku 13 lat już zarabiał jako akompaniator chóru i organista. Został uczniem konserwatorium Towarzystwa Przyjaciół Muzyki. Dzięki stypendium Antona Rubinsteina kontynuował studia muzyczne. W 1890 w konkursie pianistycznym Konserwatorium otrzymał złoty medal i fortepian firmy Bösendorfer. Po uzyskaniu dyplomu pianisty, studiował przez dwa lata kompozycję u Johanna Nepomuka Fuchsa. Prawykonanie jego symfonii d-moll odbyło się w 1892 i spotkało się z dobrym przyjęciem. Również następne utwory stały się sukcesami kompozytora.
Przyjął kolejno stanowisko głównego dyrygenta w Carltheater, w Theater an der Wien i w Volkstheater. W 1907 z poparciem Mahlera przeniósł się do Hofoper. W 1911 został dyrektorem muzycznym niemieckiej sceny operowej w Pradze, a w 1920 rektorem Niemieckiej Akademii Muzyki w Pradze. W 1927 przeniósł się do Berlina, gdzie objął kierownictwo Krolloper.
Po dojściu Hitlera do władzy przeniósł się z Berlina do Wiednia. Po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy zdecydował się opuścić kraj. 23 grudnia 1938 wylądował w Nowym Jorku, gdzie zmarł w 1942 roku. Urna z jego prochami została złożona na cmentarzu centralnym w Wiedniu w roku 1985.
www.zemlinsky.at