Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Podcast „Austriackie Gadanie”
– 3. odcinek pt. „Jak powstała Austria?”
Inicjatorzy projektu i autorzy podcastu: Jacek Stawiski i Prof. Dr. hab. Łukasz Tomasz Sroka
Język podcastu: PL

Współczesną Austrię możemy porównać do najbardziej spokojnych i przykładnych sąsiadów z okolicy, którzy wiodą bardzo ustatkowane i poukładane życie, a jeśli z ich domu dochodzą do nas jakieś dźwięki, to głównie wytworna muzyka Mozarta. Tymczasem jest to państwo, które ma swoje początki w czasach starożytnych. Jego historia jest więc bardzo długa i bogata, a w niektórych okresach była również burzliwa. Pod wierzchnią warstwą sielankowego obrazu kryją się sceny pełne napięcia i ekspresji.

W nowym odcinku autorzy podcastu opowiedzą o najdawniejszych początkach państwa położonego w sercu Europy, w miejscu, w którym przecinają się główne szlaki wiodące z Zachodu na Wschód, jak też z Południa na Północ. Odsłonią oni kulisy „Kraju gór, kraju rzek” i odniosą się do roli, jaką w historii tego państwa odegrała przyroda, Alpy i Dunaj oraz pokłady soli, która była tu kiedyś „białym złotem”. Przybliżą publiczności kolejne ludy i narody, które budowały zręby państwowości austriackiej i poruszą temat historii tych ziem w czasie, gdy przynależały do Cesarstwa Rzymskiego. Słuchacze dowiedzą się również więcej o historii Austrii w czasach średniowiecza, a także o tym, kiedy po raz pierwszy pojawiła się jej nazwa. Autorzy wyjaśnią, kiedy i w jakich okolicznościach narodziła się potęga tego państwa i co było przyczyną jego porażki u progu XX wieku. Nie zabraknie również informacji dotyczących Habsburgów, w tym kultowej już postaci cesarza Franciszka Józefa I. Przybliżone zostaną również trudne losy „prowizorycznej” – jak to ujął profesor Lothar Höbelt – Pierwszej Republiki (1918-1938), a także budowanej z powodzeniem, już po II wojnie światowej, jako demokratyczne i nowoczesne państwo – Drugiej Republiki. Nie zabraknie przy tym informacji o wspólnych związkach Polski i Austrii. 

-> LINK

 






 

15.04 - 30.04.2024 ON-LINE