Wykład i dyskusja:
Michael Wedekind, Ciągłość i nieciągłość: alpejsko-adriatyckie pogranicze pod koniec istnienia Monarchii Habsburskiej i po jej upadku
„Region alpejsko-adriatycki” to pojęcie nieostre. Wspólne doświadczenia historyczne, ślady kulturowe i warunki społeczne tworzyły ramę różnorodności geograficznej, etnicznej i językowej tego obszaru. Źródłem tej specyfiki było trwające kilka stuleci panowanie dwóch wielkich potęg, Republiki Weneckiej i Monarchii Habsburskiej. Niedługo po 1918 roku, kiedy Austro-Węgry zniknęły z mapy świata, narodziło się zjawisko mitologizacji okresu habsburskiego i nostalgii za minionym ładem. Występowało ono szczególnie wśród mniejszości etnicznych oraz w tych środowiskach, które nowy reżim uważały za zbyt inwazyjny, opresyjny, a przynajmniej działający wbrew ich interesom. Była to tęsknota, czasem widoczna i dziś, za „lepszą przeszłością”, czemu towarzyszyło rozczarowanie teraźniejszością. Wykład skupia się na ciągu wydarzeń i zmian, które wpłynęły na ten proces; szczególnie ważna będzie kwestia wpływu tych zmian na życie codzienne.
Michael Wedekind urodził się w Bremie (Niemcy). Studiował historię, filologię romańską i edukację na uniwersytetach w Münster, Perugii, Bolonii i Bukareszcie. Uzyskał tytuł doktora z wyróżnieniem w dziedzinie historii nowożytnej i współczesnej na Uniwersytecie w Münster, gdzie następnie prowadził badania podoktorskie. Był również asystentem naukowym na Uniwersytecie w Trydencie oraz adiunktem na uniwersytetach w Münster i Wiedniu, gdzie wykładał historię współczesną. Wykładał jako profesor wizytujący w Trydencie i profesor gościnny na uniwersytetach w Bukareszcie. W 2016 roku został starszym pracownikiem naukowym w Centralnym Instytucie Historii Sztuki w Monachium.
Organizator: Pracownia Obszaru Postjugosłowiańskiego Uniwersytetu Warszawski
21.10.2024 (pon.), godz. 18:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Po angielsku
Wstęp wolny