Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Oko Brazylii. Kurt Klagsbrunn
Wystawa w ramach XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Kuratorka: Andrea Winklbauer
Kurator wersji wystawy w Austriackim Forum Kultury w Warszawie: Stanisław Welbel
Organizatorzy: Muzeum Żydowskie w Wiedniu (Jüdisches Museum Wien), Austriackie Forum Kultury
Foto: Widok na Rio de Janeiro, prawdopodobnie spod figury Chrystusa na Corcovado, 1948; © Victor Hugo Klagsbrunn


Kurt Klagsbrunn to fotograf urodzony w 1918 roku w Wiedniu, który w latach 1939 – 1970 dokumentował życie Brazylii. Fotografował zarówno wystawne przyjęcia najbogatszych warstw społecznych, jak i życie zwykłych ludzi. Jego modelami były sławy: jak Orson Welles czy Evita Perón, ale także rzucające bukiety ślubne panny młode, uliczni pucybuci czy rozmarzeni koneserzy kawy, uchwyceni na bulwarach. Klagsbrunn chciał zostać lekarzem, ale po ucieczce z Austrii w 1938 roku musiał zmienić zawód i na wygnaniu zbudować nowe życie. Wybrał pasję swojej młodości i szybko z samouka stał się pionierem fotografii społecznej. Oprócz zdjęć związanych z modą, kulturą i przemysłem, dokumentował rozwój Brazylii, towarzyszył powstawaniu nowej stolicy i utrwalił budowę Brasilii. Kurt Klagsbrunn do końca życia mieszkał w Brazylii, zmarł w Rio de Janeiro w 2005 roku.

Od tego czasu spuścizną ponad 250 000 negatywów opiekował się jego siostrzeniec – Victor Klagsbrunn. W 2017 roku część zbiorów, wraz z listami, notatkami, zdjęciami i innymi wspomnieniami z życia rodziny Klagsbrunn w Floridsdorf i ich ucieczki do Rio przekazał Muzeum Żydowskiemu w Wiedniu.


22.08. – 10.09.2021
Austriackie Forum Kultury
ul. 
Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny

Wernisaż 22.08.2021 (nd), godz. 16.30
Konieczna rezerwacja: warschau-kf@bmeia.gv.at
Ilość miejsc ograniczona










 

22.08 - 10.09.2021 16:30 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa