Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

[Różowo-fioletowa grafika. Po lewej stronie biały pasek, a na nim czarnymi literami hasło: Prelekcje & dyskusja. Pod spodem białymi literami: „POKOCHAJ SIEBIE” NIE WYSTARCZY]. Po prawej stronie grafiki białymi i fioletowymi literami pełne tytuły wydarzenia w języku polskim i niemieckim. W prawym dolnym rogu piktogramy: 1. osoba na wózku, 2. tłumaczenie na PJM, 3. audiodeskrypcja]


POKOCHAJ SIEBIE” NIE WYSTARCZY: 
Dlaczego potrzebujemy ciałopozytywności?
Prelekcje & dyskusja


PL + PJM + audiodeskrypcja

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

W dzisiejszych czasach kwestia miłości do własnego ciała nabiera szczególnego znaczenia. Narzucany jest pewien kanon wykluczający tych, których wygląd nie mieści się w sztywnych ramach. „Pokochaj siebie” nie wystarczy! Niezbędnym jest podejmowanie konkretnych działań – reagowanie na dyskryminację i przeciwdziałanie uprzedzeniom.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie, podczas którego zaprezentowane zostaną korzenie ruchu ciałopozytywności oraz jego ewolucja od lat 60. XX wieku aż po współczesność. Omówione zostaną także takie kwestie, jak dyskryminacja osób grubych w służbie zdrowia, presja narzucana społeczeństwu przez branżę fitness, ale też radość płynąca z ruchu w zgodzie z ciałem.

Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Na początku odbędą się trzy prelekcje: Elisabeth Lechner, Natalii Skoczylas oraz Joanny Nowickiej-Jaworskiej (opisy poniżej). Drugą część wydarzenia będzie stanowić dyskusja moderowana przez Joannę Nowicką-Jaworską, w której oprócz Elisabeth Lechner i Natalii Skoczylas pojawi się także Zuzanna Bućko. Poruszane będą tematy systemowej dyskryminacji osób o odmiennym wyglądzie, dostępności miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami oraz ciałopozytywności/pop-ciałopozytywności w mediach społecznościowych. Panelistki omówią również związane z tym potrzeby społeczne oraz zaproponują działania, które społeczeństwo może podjąć w celu prawdziwiej ciałopozytywnej zmiany.

Opisy prelekcji:

1. Elisabeth Lechner – „Miłość do siebie nie wystarczy!“
Miłość do samego/samej siebie w świecie charakteryzującym się lookizmem, czyli perfidną, często niewidoczną, strukturalną dyskryminacją opartą na wyglądzie, nie wystarcza. W trakcie wystąpienia przyjrzymy się kwestii sprzeciwu wobec dyktatu piękna oraz radykalnym korzeniom ruchu body positivity, które wywodzą się z amerykańskiego ruchu Fat Acceptance Movement z lat 60. i 70. XX wieku. Głównym celem ruchu było zniesienie strukturalnej dyskryminacji osób grubych (zwłaszcza w sektorze zdrowia), a nie miłość do samego siebie 24/7. Przyjrzymy się temu, jak rozwijał się ruch ciałopozytywności poprzez społeczność internetową „Fat-o-Sphere” z lat 90., a także zastanowimy się, jak obecnie prowadzi się, często sprzeczną, politykę ciałopozytywności. Z jednej strony różnorodne ciała (przynajmniej te akceptowane komercyjnie) są bardziej widoczne niż kiedykolwiek, ale z drugiej strony nigdy nie pozbyliśmy się jednak ideału szczupłego, młodego, sprawnego ciała. Jest to szczególnie wyraźne, jeśli spojrzeć na ogromny sukces normalizacji filtrów w mediach i iniekcji odchudzających. Na zakończenie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego postulaty związane z reprezentacją nie są wystarczające i wspólnie zaplanujemy prawdziwą, strukturalną rewolucję piękna!

2. Natalia Skoczylas – „Jestem gruba i co?”
Czy gruba osoba może chodzić na basen, do kina, na randki? Czy nadaje się do pracy? Czy gruba osoba ma prawo żyć? Te pytania powinny wzbudzić dyskomfort w każdej umiarkowanie wrażliwej społecznie osobie. Jednak nadal bardzo rzadko łączy się stygmatyzujące i dyskryminujące zachowania z przekonaniami jakie za nimi stoją. Podczas spotkania prześledzimy, co na temat grubości mówią ochrona zdrowia, prawo i kampanie społeczne. Weźmiemy pod lupę realia codzienności życia w grubym ciele w Polsce XXI wieku. Cielesności, której nie da się ukryć, a jednak doświadczenia wciąż niewidocznego.

3. Joanna Nowicka-Jaworska – „O czym właściwie jest ruch?”
Wbrew pozorom, dzisiejszy świat fitness nie zachęca nas do zadbania o swój dobrostan poprzez poruszanie ciałem. Stawia nam wymagania efektownej zmiany sylwetki lub niebywałych osiągnięć sportowych, co jednocześnie napędza stygmatyzację grubości oraz niepełnosprawności. Trenerzy i trenerki głoszą, że hipotetycznie „ruch jest dla każdego”, jednak w praktyce brutalnie dyskryminują osoby o ciałach innych niż szczupłe i wysportowane. We wszechobecnym fitnessie brakuje reprezentacji oraz rzetelnej edukacji. Słyszymy, że miłość do siebie to dbanie o ciało... przez odchudzanie. Czy w Fitnessie jest miejsce dla ciałopozytywności? Dlaczego nie możemy po prostu cieszyć się ruchem, bez względu na swoje cielesne możliwości?


Notki biograficzne panelistek:

 

[grafika przedstawiająca uśmiechniętą Zuzannę Bućko w zielonej bluzie wykonującą trening jogi na świeżym powietrzu, profil boczny]
Zuzanna Bućko
(@cialozyczliwa_joga): nauczycielka jogi w duchu inkluzywnym i antydyskryminacyjnym, jogowa aktywistka na rzecz równości ciał. Tworzy Ciałożyczliwe Studio Jogi online i współprowadzi pensjonat Owca z widokiem.



[grafika przedstawiająca Joannę Nowicką-Jaworską z poważną miną w czarnej koszulce, profil boczny]
Joanna Nowicka-Jaworska (@myslwruchu): trenerka personalna, która edukuje i wspiera osoby w naprawianiu relacji z ruchem. Działaczka „anti-diet” i sojuszniczka osób dyskryminowanych ze względu na rozmiar ciała. Przyszła terapeutka Mindfulness Based Cognitive Therapy for Life, absolwentka studiów Uważności i współczucia. Twórczyni koncepcji Treningów Uważnego Ruchu, propagatorka łączenia się z odczuciami płynącymi z ciała i odbudowywania zaufania do samych siebie, w opozycji do fitnessowej narracji o „ulepszaniu” ciała, przekraczając własne granice. Prowadzi warsztaty, zajęcia online, zajęcia indywidualne oraz wyjazdy weekendowe. www.myslwruchu.pl

 

 

[grafika przedstawiająca Elisabeth Lechner z poważną miną w białej koszulce, profil przedni]
Elisabeth Lechner (@femsista): Doktorka literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, autorka i wykładowczyni. Obecnie jest zatrudniona na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu w Grazu, gdzie pracuje nad habilitacją na temat kwestii jedzenia, władzy oraz tekstów autobiograficznych w literaturze anglojęzycznej. Elisabeth Lechner wykłada i prowadzi badania na styku literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, kultury popularnej, feministycznych studiów nad mediami, afektu, gender i studiów nad ciałem. Publikuje zarówno teksty naukowe, jak i eseistyczne oraz prowadzi warsztaty na temat umiejętności korzystania z mediów, feminizmu, ciałopozytywności, bodyshamingu i lookizmu. Książka non-fiction oparta na jej pracy doktorskiej „Riot Don't Diet! Aufstand der widerspenstigen Körper”, została opublikowana przez Kremayr & Scheriau w 2021 roku. Elisabeth jest zaangażowana w działalność w mediach społecznościowych.



 

[grafika przedstawiająca uśmiechniętą Natalię Skoczylas w brązowej koszuli, profil przedni]
Natalia Skoczylas (@nataszex): prawniczka, działaczka feministyczna i grubancypacyjna. Certyfikowana specjalistka z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Mówczyni TedxTalk z wystąpieniem Co to jest callout i dlaczego bez niego nie byłoby #metoo. Współprowadzi podcast Vingardium Grubiosa, który jako pierwszy w Polsce poruszał temat grubości z perspektywy społeczno–politycznej. Współautorka raportu „Nie myślała Pani o schudnięciu?” Doświadczenia grubych osób w kontakcie z ochroną zdrowia.


DOSTĘPNOŚĆ:
- tłumaczenie na polski język migowy (PJM)
- asysta dla osób niewidomych i słabowidzących
- znacznik TOTUPOINT
- Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Wejście od ul. Próżnej może wymagać asysty. Po drodze utrudnienia w postaci wybrukowanych wyjazdów z bram; chodnik wąski, ze znakami drogowymi. Wejście od ul. Bagno bezpośrednio do sali wykładowej. Wjazd windą do toalety częściowo dostępnej.

Koordynacja dostępności: Paulina Celińska
W sprawie asysty dla osób niewidomych i słabowidzących prosimy o kontakt: pcelinska@gmail.com, 502-175-192.
Tłumaczki PJM: Weronika Szymańska-Gątarek, Marlena Florczyk, Alicja Famulska

       

„Autor piktogramów: Fundacja Kultury Bez Barier. Licencja Creative Commons (CC BY-SA 3.0).”


16.05.2024, 18:00 
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku z tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją 
Wstęp wolny




16.05.2024 18:00 PL + PJM + audiodeskrypcja
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny