Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład:
Sara Mlakar 
Rozwijanie Odd Interactions (Dziwne Interakcje)
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Odd Interactions [Dziwne Interakcje] to eksperymentalna praktyka projektowania informatycznego HCI, nad rozwojem której intensywnie pracuje środowisko informatyczne. Praktyka ta ma na celu rozszerzenie możliwości projektowania interakcji człowieka z technologią na wczesnych etapach rozwoju i odkrycie potencjalnie bardziej odpowiednich, choć niekonwencjonalnych sposobów tych interakcji. Metodologia, zainspirowana pracą Sary Mlakar nad inteligentnymi interfejsami tekstylnymi, dotyczy zaobserwowanych przez nią ograniczeń tradycyjnych podejść HCI, gdzie znane gesty interfejsu, które stawiają na pierwszym miejscu wydajność, często pomijają unikalne cechy i potencjał samego medium. Proces Odd Interactions pozwala odkryć owe niezauważone możliwości, które mogą uczynić interakcje człowieka z technologią bezpieczniejszymi, bardziej dostępnymi i reprezentatywnymi dla danej technologii, ujawnić ograniczenia tychże, lub wpłynąć na zachowanie użytkownika.


Podczas wykładu Sara Mlakar przedstawi proces Odd Interactions, a także kilka konkretnych procedur tego procesu, takich jak oszukiwanie systemów rozpoznawania głosu w celu zachęcania do kreatywnego myślenia w czasach możliwej inwigilacji, interakcja oparta na lizaniu językiem, która zachęca wszystkich do interakcji w bardziej bezpośredni sposób, lub maska, która czyta w myślach i może komunikować się z rozmówcą podczas jedzenia.


Sara Mlakar
jest doktorantką na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu (u promotorki prof. Astrid Weiss) i Fachhochschule Oberösterreich (u promotorki prof. Kathrin Probst), gdzie zajmuje się projektowaniem interakcji, sztuką i badaniami HCI pod szyldem Odd Interactions. W przeszłości była mocno zaangażowana w dziedzinę inteligentnych interfejsów tekstylnych, co do dziś stanowi ważną część jej pracy. Ponadto jest (współ)organizatorką licznych warsztatów tematycznych, w których zajmuje się współdziałaniem ludzi i technologii.


21.01.2025, 17:00

Austriackie Forum Kultury 

ul. Próżna 7/9,
Warszawa

Po angielsku
Wstęp wolny



 

 

21.01.2025 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po angielsku / wstęp wolny