Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: teraz teatr / teatr teraz”
Nie trzeba być wdzięczną!
Volker Schmidt, Trylogia tekstylna
Prowadzenie: Anna Róża Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński), Marek Podlasiak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Volker Schmidt, Trylogia tekstylna, przeł. uczestnicy warsztatów translatorskich w AFK pod kierunkiem Sławy Lisieckiej (cz. I) i Krystyna Schmidt (cz. II i III)
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego

wszyscy śpicie pod wspólną kołdrą / która jest dla was o wiele za mała / i wciąż jej gdzieś nie starcza / więc nieustannie ją przeciągacie z jednego krańca na drugi / i wszyscy śpicie niespokojnie – hanni, szwaczka

Trylogia tekstylna (Trzeba być wdzięczną, 2007 / Macie szczęście, 2014 / Jesteśmy szczęśliwe, 2017) Volkera Schmidta to mocny i klarowny głos w obronie praw kobiet i oskarżenie patriarchalnych struktur władzy. Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości – u schyłku epoki przemysłowej, gdy Europa upadła, a Austria stała się krajem taniej siły roboczej. Bohaterkami wszystkich części trylogii są kobiety – szwaczki w dużej fabryce tekstylnej, które, wyzyskiwane i wykorzystywane, w końcu zdobywają się na odwagę, by powiedzieć „nie”. Schmidt nie sili się na eksperymenty językowe i formalne gry z widzem, lecz pisze wprost w imieniu bezbronnych i przeciwko ekscesom neoliberalnego kapitalizmu, a jego tekst staje się ważnym głosem w debacie na temat procesów prekaryzacji, zasad dystrybucji dóbr, stosunków własności i praw pracowniczych w zglobalizowanym i na wskroś zekonomizowanym świecie. 


13.12.2023, 19:00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMsf-GupjouH9W0ubjsCwreUaRUHsGsk_4Z








13.12.2023 19:00 ON-LINE

Po polsku / rejestracja