Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Czytanie performatywne
Stefan Vögel „Arthur i Klara“
Przekład: Marek Szalsza
Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Obsada: Olga Sarzyńska, Adam Cywka, Paweł Gasztold-Wierzbicki
Organizator: Austriackie Forum Kultury, Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Teatr Ateneum


Dwoje zdesperowanych, złamanych życiem ludzi, rozdzielonych ścianą pokoju hotelowego. Ona młoda, nie umie znaleźć sobie miejsca po stracie męża i dziecka, którzy zginęli w prowadzonym przez nią samochodzie; jej stosunek do samobójstwa jest raczej instynktowny i romantyczno-emocjonalny. Wiele starszy od niej Arthur, nie mogąc pogodzić się ze śmiertelną diagnozą, pragnie za wszelką cenę oszczędzić sobie bólu, a bliskim, których w przeszłości bardzo zranił (dopiero pod koniec sztuki rozpoznajemy szkodliwość jego czynu), kłopotów: swoje „filozoficzne" samobójstwo ma dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Następnego dnia zamierza udać się do kliniki eutanazji w Amsterdamie i tam odejść bez szumu i rozlewu krwi. Teraz siedzi w pokoju hotelowym i pisze pożegnalny list do dzieci, pragnąc tylko spokoju i pysznego bordeaux, kiedy z pokoju obok dociera do niego głośno nastawiona muzyka The Doors. Wściekły na hałasy poznaje sprawczynię zamieszania, która tego wieczora również zamierza pożegnać się z życiem, mając do wyboru cały arsenał środków. Najpierw słucha jej tragicznej historii i radzi, jak najskuteczniej popełnić samobójstwo, a następnie, uświadomiwszy sobie ironię losu, próbuje z determinacją odwieść ją od tego czynu. Dzięki Arthurowi Klara zapragnie znów żyć i chociaż Arthur wkrótce odejdzie, pozostawi po sobie kolejnego potomka, dobrze wspominającą go rodzinę, której zrekompensuje dawne krzywdy.

Ciepła i mądra tragikomedia Stefana Vögla, pełna zaskakujących zwrotów akcji, ze znakomicie napisanymi postaciami, prawdziwymi do bólu, a jednocześnie zaskakującymi. Przeżywając z nimi walkę o sens życia, otrzymamy wielki zastrzyk energii i spędzimy pogodny, a zarazem refleksyjny wieczór w teatrze, mając szansę na oswojenie się z trudnymi tematami, jak śmierć, przemijanie i rozliczenie z własnym życiem.

Stefan Vögel urodził się w 1969 r. w Bludenz w Austrii, a dorastał w Gurtis, wiosce liczącej 200 mieszkańców, położonej w Alpach w kraju związkowym Vorarlberg. Wkrótce po studiach informatyki i ekonomii w Zurychu poświęcił się całkowicie twórczości scenicznej. Pierwsze sukcesy odnosił w kabarecie, aby potem zyskać międzynarodową sławę jako scenarzysta teatralny i filmowy. Jego sztuki „Eine gute Partie”, „Süßer die Glocken”", „Altweiberfrühling”, „Bella Donna”, „Achtung Deutsch!”, „Zwei Vier Sex”, „Chaim & Adolf” oraz wiele innych odnosiły ogromne sukcesy na scenach niemieckojęzycznych i były wystawiane w Stuttgarcie, Wiedniu, Hamburgu, Monachium, Berlinie, Frankfurcie, Dreźnie, Düsseldorfie, Pradze, Krakowie i Sofii. W 2018 r. na ekrany kin weszła tragikomedia „Arthur & Claire” z Josefem Haderem w roli głównej. Sztuka „Die Niere”, jedna z najczęściej wystawianych sztuk w niemieckojęzycznym świecie, również została sfilmowana. Stefan Vögel napisał oryginalny scenariusz dla ORF do sztuki „Vier Saiten” z Otto Schenkiem w roli głównej. Jesienią 2019 r. swoją premierę miały dwie nowe sztuki Stefana Vögla: „Liebe 360” i „Die Weinprobe”. Na światową premierę spektaklu „Schuhe, Taschen, Männer” w teatrze Winterhuder Fährhaus latem 2021 r. w Hamburgu zostały wyprzedane wszystkie bilety. Aktualnie Stefan Vögel, razem z Anną Gross, prowadzi program kabaretowy „Wo simmar stohbliba?”.


05.02.2024 (pn.), godz. 19:00
Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2, Warszawa
Wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne na stronie internetowej Teatru Ateneum https://teatrateneum.pl/ 
Po polsku




05.02.2024 19:00 Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2
Warszawa
Wstęp bezpłatny, wejściówki