Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

14.03.2013 (czwartek), godz. 18:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 8
Wstęp wolny/Eintritt frei

O książce Karin Kneissl: "Testosteron macht Politik" (Testosteron tworzy politykę) dyskutować będą:
Karin Kneissl - autorka
Agnieszka Grzybek - współprzewodnicząca partii Zielonych w Polsce
Paweł Walewski - redaktor Polityki
Dyskusję poprowadzi Adam Krzemiński - redaktor Polityki

“Testosteron tworzy politykę.
Czy biochemia napędza politykę światową?”

Dyskusja panelowa organizowana przez Austriackie Forum Kultury i redakcję POLITYKI

Tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie / Simultanübersetzung Deutsch-Polnisch.

Czy ideologie i wartości napędzają politykę? Czy świat kierowany jest przez interesy gospodarcze i militarne? Czy może czynniki natury osobistej - psychologicznej a nawet biochemicznej odgrywają znaczącą, do dziś niedocenianą rolę? Odżegnując się od populistycznego biologizmu i determinizmu, powinniśmy pozwolić sobie na pytanie, w jaki sposób mikrokosmos ludzkiej biochemii wpływa na makrokosmos struktur społecznych.

Occupy Wall Street, Arabska Wiosna czy rewolucje 1848 roku: zawsze to młodzi mężczyźni znajdowali się na pierwszym froncie tych pełnych przemocy powstań. Czy mężczyźni, z powodu swojej gospodarki hormonalnej, mają raczej tendencję do inicjowania zrywów społecznych? Po okresie, gdy ludzkie zachowania były przede wszystkim wyjaśniane uwarunkowaniami społecznymi, Karin Kneissl przygląda się w swej książce „Testostern macht Politik” (Testosteron tworzy politykę) uwarunkowaniom ciała.

W swojej książce autorka bada liczne przemiany polityczne od antyku po współczesność. Przeprowadza na przykład wywiady z młodymi rewolucjonistami na Placu Tahrir w Kairze i pyta o ich motywy. Swoje obserwacje i analizy łączy z aktualnymi wynikami badań mózgu i gospodarki hormonalnej. Co i rusz pojawia się tu fundamentalne pytanie: Czy człowiek zawsze potrafi racjonalnie sterować swoim postępowaniem? W swej książce autorka postuluje, by uwzględnić ludzką fizyczność, by wyjaśnić zachowania aktorów politycznych.

„Historycy oraz analitycy polityczni łatwo ulegają pokusie, by traktować istotę ludzką jako kierującą się rozsądkiem. Często tworzą oni dowolne zupełnie chronologie wydarzeń, obwarowują je licznymi teoriami i interpretują na siłę jako dany proces, co faktycznie niewiele ma wspólnego z właściwymi faktami, motywami i przebiegiem zdarzeń. To, co nas napędza, znajduje się często w zupełnie innej sferze. (…) My ludzie jesteśmy istotami instynktownymi, a więc kierujemy się odczuciami "z brzucha". Decyzje polityczne często nie są wynikiem racjonalnych przemyśleń. Natomiast w politycznych analizach uczucia, żądze i lęki są niedoceniane lub zupełnie pomijane.” - Karin Kneissl

Karin Kneissl - do 1998 roku pracowała w służbie dyplomatycznej Republiki Austrii, od 1998 działa jako niezależna ekspertka. Pisze jako korespondentka m.in. dla Die Presse i NZZ, jest częstym gościem w austriackiej telewizji ORF, gdzie przeprowadza analizy polityczne. Wykłada stosunki międzynarodowe w Wiedniu i Bejrucie, koncentrując się przede wszystkim na polityce energetycznej i historii Bliskiego Wschodu. Z wykształcenia prawniczka; jest autorką licznych publikacji eksperckich i książek popularnonaukowych, m.in. Die Gewaltspirale (Spirala przemocy), Der Energiepoker (Poker energetyczny).

14.03.2013