Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Sztuka telematyczna – Echtzeitkunstwelt – Pałac VR
Pokaz finałowy
Twórcy projektu Echtzeitkunstwelt: Renata Kreil, Dominik Grünbühel i Norbert Unfug aka Martin Chiettini
Partnerzy: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kòniclab z Barcelony, Fundacja Axis Cactus, Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Projekt Echtzeitkunstwelt jest realizowany przez austriackie centrum badawcze ACOnet będące częścią Austriackiej Krajowej Sieci Badawczo-Edukacyjnej (NREN) zajmującej się nauką, badaniami, edukacją, sztuką i kulturą.


Serdecznie zapraszamy na pokaz finałowy sztuki telematycznej Echtzeitkunstwelt, który będzie zwieńczeniem czerwcowych warsztatów w Poznaniu! Wydarzenie składa się z 3 etiud tanecznych, przygotowanych przez tancerzy z Austrii pracujących pod okiem Dominika Grünbühela z Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu oraz tancerzy z Polski prowadzonych przez Paulinę Wycichowską z Zakładu Tańca Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Spektakle taneczne będą realizowane w formie telematycznej i odbędą się w dwóch miejscach równocześnie – w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze i Wiedniu, połączonych ze sobą za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Zarówno wykonawcy jak i publiczność będą mogli wchodzić w interakcję ze sobą w czasie rzeczywistym, poruszając się między 3 poziomami doświadczenia spektaklu multimedialnego: 1) w wirtualnej przestrzeni 3d za pośrednictwem gogli VR i AR, 2) za sprawą responsywnych, zewnętrznych projekcji wideo i dźwięku 360, 3) bezpośrednio, poprzez doświadczanie performansu na żywo na scenie.

Oryginalnym aspektem projektu jest użycie zaawansowanego silnika wirtualnej rzeczywistości Unreal Engine oraz opracowanego przez austriackie centrum badawcze ACOnet modułu sieciowego, dzięki któremu artyści bez opóźnień i ograniczeń mogą wspólnie tworzyć muzykę i działania performatywne. Cała przestrzeń spektaklu jest generowana w stacjach roboczych w dwóch instytucjach, a sieciowo przesyłane są jedynie „lekkie” i „szybkie” informacje dotyczące interakcji – np. dane ruchowe sczytywane za pomocą czujników ruchu osób performujących. W ten sposób można generować muzykę i dźwięk wielokanałowy oraz realistyczne obrazy 3d, które mogą być dowolnie aranżowane w obu miejscach podczas otwartych dla publiczności pokazów. Osoby tańczące widzą się przez gogle VR i mogą nawiązywać ze sobą interakcje na podstawie realistycznego odzwierciedlenia ich ciał i ruchów w środowisku wirtualnym.


7.12.2024 (sob.), godz. 17:00 – godz. 19:00 
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze 
Winna Góra 11, Środa Wielkopolska
Po angielsku
Wstęp wolny





























 



 

07.12.2024 17:00 - 19:00 Pałac Generała Dąbrowskiego
Winna Góra 11
Środa Wielkopolska
Wstęp wolny / po angielsku