Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć”
Absolucji nie będzieThomas Bernhard, Plac Bohaterów

Prowadzenie: Monika Muskała, Artur Pełka (Uniwersytet Łódzki), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Thomas Bernhard, Plac Bohaterów, przeł. Grzegorz Matysik
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partnerzy:  Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl, Akademia Teatralna Filia w Białymstoku
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Foto©: Monozigote - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0


Wystawiony na austriackiej narodowej scenie Burgtheater w 1988 roku, w pięćdziesiątą rocznicę Anschlussu Plac Bohaterów Thomasa Bernharda uderzył jak grom z jasnego nieba w zamożne i indyferentne moralnie i politycznie społeczeństwo Austrii późnych lat 80tych, zarzucając mu wprost moralną zapaść, antysemityzm i bezrefleksyjne tkwienie w wygodnej powojennej amnezji. Ten swoisty testament, na poły diagnoza historiozoficzna, na poły moralitet jednego z największych dramatopisarzy, jakich miała Austria, wywołał falę powszechnego oburzenia. Autorowi zarzucano atawistyczną nienawiść do wszystkiego, co austriackie, niechętnie natomiast dociekano źródeł jego lęków przed odradzającym się nazizmem. Walory literackie i artystyczne utworu zeszły na dalszy plan.

Jak dzisiaj czytamy i odczytujemy to teatralne opus magnum Bernharda? Na ile wciąż aktualna pozostaje jego bezwzględna krytyka społeczeństwa austriackiego (i czy aby tylko austriackiego)? Czy gotowi jesteśmy zmierzyć się z Bernhardowskim apelem do sumień i uderzyć się we własne piersi? I wreszcie: co z teatralnym stylem Bernharda, jedynym w swoim rodzaju, niepodrabialnym? Pytań wiele. Odpowiedzi na nie spróbujmy poszukać na naszym seminarium.


19.04.2021(pon.), 19:00
ON-LINE
Konieczna rejestracja: ernestine.baig@bmeia.gv.at
Link do wydarzenia zostanie przesłany po rejestracji.
po polsku



Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury:

  

19.04.2021 19:00 ON-LINE

Konieczna rejestracja