Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Data: 04.06.2012 (pon.)
Godzina: 19:00
Miejsce: Teatr Studio - Bratnia Szatnia, PKiN, pl. Defilad 1, Warszawa
Wstęp: wolny

Uroczysty jubileusz 150. rocznicy urodzin Arthura Schnitzlera
Czytanie „Rozmowę między starym a młodym krytykiem”
w tłumaczeniu Michała Misiornego
oraz fragmenty sztuk w wykonaniu aktorów Teatru
pod opieką reżyserską Agnieszki Glińskiej
Laudację na cześć Jubilata wygłosi prof. Jakub Z. Lichański
po polsku

ARTHUR SCHNITZLER
Rozmowa między starym i młodym krytykiem
Stary: A dziś, ponieważ chodzi o pana Luciusa, publika zamienia się w zgromadzenie wybrańców narodu? Niedawno ramole i kretyni – dziś sami mędrcy? Niedawno nie mieli racji, dziś ją mają?
Tę zabawną i pouczającą miniaturę dramatyczną, mini-traktat na temat estetyki i krytyki teatralnej, napisany prawdopodobnie około 1902 roku, odnaleziono w papierach pośmiertnych Arthura Schnitzlera w teczce „Granice krytyki”.
Młody krytyk ekscytuje się nowym autorem, a w swojej recenzji zamierza użyć odważnych i nie do końca przemyślanych porównań z tuzami literatury światowej. Stary próbuje sprowadzić go na ziemię, krok po kroku ujawniając, że za jego zachwytem stoją motywy czysto pragmatyczne. Tekst prowokuje do zastanowienia się nad rolą krytyki i oceny „artystycznej” spektaklu. Kto decyduje o wartości artystycznej? Krytyk czy widz?

Rozmowa, która prowokuje do zastanowienia się nad rolą widza w percepcji sztuki, zaskakuje swoją aktualnością – zwłaszcza w obliczu rozmaitych akcji obywatelskich i listów otwartych, których nie brakuje ostatnio polskiemu życiu teatralnemu.

04.06.2012