Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład Bettiny M. Busse, kuratorki z Kunstforum w Wiedniu:
Marina Abramović: Przemiana energii pomiędzy artystą a publicznością – o performansach artystki i wystawianiu dzieł performatywnych
Organizatorzy: Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP, Austriackie Forum Kultury

Marina Abramović (ur. 1946 w Belgradzie) jest jedną z najważniejszych współczesnych artystek. Uznawana jest za prekursorkę nowoczesnego performansu, a jej działania artystyczne zapisały się na kartach historii sztuki. Jako pionierka performansu w początkowych latach swojej kariery od lat siedemdziesiątych w Belgradzie i przez kolejne ponad pięćdziesiąt lat swojej twórczości ugruntowała performans jako integralną część sztuk wizualnych.

Wykład przedstawi przegląd wybranych performansów artystki – od wczesnych działań aż po aktualne. Na tym tle historii ukazane zostaną kierunki rozwoju i tendencje współczesnej sceny performatywnej.

Bettina M. Busse jest historyczką sztuki i kuratorką w Kunstforum w Wiedniu. Wcześniej przez wiele lat pracowała jako kuratorka w MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej i Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Jest autorką wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej. W 2003 roku, razem z Kasperem Königiem, była odpowiedzialna za Austriacki Pawilon na Biennale w Wenecji (Bruno Gironcoli). Obecnie pracuje nad jak dotąd najobszerniejszą retrospektywą Mariny Abramović, która zostanie zaprezentowana w Kunstforum w Wiedniu w 2025 roku.


23.05.2025 (pt.), 18:00

Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP
Wstęp wolny, po angielsku






 







 

23.05.2025 18:00 Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

Wstęp wolny, po angielsku