Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Performance taneczny z okazji rocznicy urodzin Tadeusza Kantora
Kantor Tango
Organizator: BWA Tarnów 
Partner: Austriackie Forum Kultury

Tadeusz Kantor to jeden z najsłynniejszych i najważniejszych twórców teatralnych i autor symboli kształtujących ludzką psychikę i emocje. Międzynarodową sławę przyniósł Kantorowi założony przez niego w 1955 roku i prowadzony przez dziesięciolecia Teatr Cricot 2 - zalążek młodego, awangardowego i krytycznego teatru działającego w Krakowie. Spektakl Umarła klasa - opowieść o niemożności powrotu do przeszłości, grany był w wielu krajach, a w 1976 roku został uznany przez amerykański Newsweek za „najlepszą produkcję teatralną na świecie”. Ogólnoświatowe występy Cricot 2, pod koniec lat 70. i 80. XX wieku, zaprowadziły Kantora do Argentyny, gdzie zetknął się z lokalną sceną tanga i skąd przywiózł pokaźną kolekcję płyt tanga argentyńskiego.

Kantor urodził się 6 kwietnia 1915 roku pod Tarnowem, w Wielopolu Skrzyńskim. W rocznicę jego urodzin, pochodzący z Linz Monika Leisch-Kiesl & Joachim Leisch prezentują Kantor Tango – performance, który powstał w odpowiedzi na szczególny fragment spektaklu teatralnego Gdzie są niegdysiejsze śniegi (nagranie z 1984 roku).

Monika Leisch-Kiesl i Joachim Leisch podejmują się ciekawego eksperymentu w podejściu do Gdzie są niegdysiejsze śniegi. Na chwilę przywołują oryginalną ścieżkę dźwiękową i uzupełniają sztukę starannie wyselekcjonowanymi utworami z niewyczerpanych zasobów tanga argentyńskiego. Dzięki temu, że artyści zaczynają poruszać się do tanga, utwór nabiera zaskakujących znaczeń.

„W żadnym wypadku nie zamierzamy interpretować utworu Tadeusza Kantora. Urodzeni kilka pokoleń po Kantorze i dorastający w Austrii, nie podjęlibyśmy się takiej próby. Nie jest to też konieczne. Naszym gestem szukamy raczej ostrożnej odpowiedzi na aurę, która cały czas, czterdzieści lat po polskiej premierze, bije z Gdzie są niegdysiejsze śniegi. Być może uda nam się w ten sposób ukazać nowe aspekty sztuki” – mówi Monika Leisch-Kiesl.

Monika Leisch-Kiesl – historyczka sztuki, filozofka. Profesorka Historii Sztuki i Estetyki na Katolickim Prywatnym Uniwersytecie w Linz. Profesorka gościnnie prowadząca seminaria na uniwersytetach Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Tancerka tango argentino, była członkini World Dance Sport Federation.

Joachim Leisch – Tancerz tango argentino. Były członek World Dance Sport Federation.


04.04.2024 (czw.), 18:00
BWA W Tarnowie
Ul. Słowackiego 1
Tarnów
Wstęp wolny
04.04.2024 18:00 BWA Tarnów
ul. Słowackiego 1
Tarnów