Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025: Qualia 
Wystawa
Organizator: WRO Art Center
Partner: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Co dwa lata we Wrocławiu, na jednym z najważniejszych w Europie, największym i najstarszym forum sztuki nowych mediów w Polsce, prezentowane są najnowsze dzieła sztuki tworzonej cyfrowymi środkami kreacji i komunikacji. 

W programie ponad czterdzieści, wyłonionych przez międzynarodowe jury, najnowszych prac artystycznych i dzieł sztuki eksperymentalnej, w tym projekt Eugénie Desmedt i Paula Kolkera z Austrii.

Biennale jako platforma doświadczania, nakierowana na percepcję sztuki współczesnej z perspektywy widza, za swój wiodący temat i metodę prezentacji w nadchodzącej edycji obiera qualia. Qualia (l. poj. quale) – odczuwalne lub zjawiskowe jakości, związane z doświadczeniami zmysłowymi, np. słyszeniem dźwięków, odczuwaniem bólu, odbieraniem barw. Wybrane do prezentacji na Biennale prace nie tworzą ilustracji poszczególnych jakości obecnych w dziełach. Wszak – przez każdego z odbiorców mogą być rozmaicie odebrane, a wrażenia, które kształtują – różne, również wobec zamiarów twórczych. Właśnie ta różnorodność reakcji, nieredukowalność subiektywizmów, wolność do wsłuchania się we własny odbiór i reakcje jest tym, co świat sztuki podsuwa, umożliwia, poddaje jako impuls i dane do osobistego przeżycia.

Viola Krajewska, dyrektorka programowa Biennale

Eugénie Desmedt mieszka i pracuje w Wiedniu. Zajmuje się instalacjami, sztuką mediów i sztuką języka. Bada to, jak postrzegamy kontrolę i swobodę działania w świecie fizycznym i cyfrowym. Eugénie studiowała na Uniwersytecie Warwick, Uniwersytecie Wiedeńskim oraz na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Wiedniu. Obecnie pisze pracę doktorską w Robopsychology Lab na Uniwersytecie Technologicznym w Linzu.

Paul Kloker - inżynier systemów i aktywista praw cyfrowych, studiuje systemy wbudowane na Uniwersytecie w Wiedniu.



Wystawa/Ausstellung: 14- 18.05.2025
Wrocław, różne lokalizacje
Więcej informacji:  https://wrocenter.pl/pl/wro2025/




 

14.05 - 18.05.2025 Centrum Sztuki WRO
Różne lokalizacje
Wrocław