Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

02-03.12.2013, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9 Warszawa
Obowiązkowa rejestracja pod adresem: warschau-kf@bmeia.gv.at

Austriacko-polskie forum
Skuteczne metody przeciwdziałania przemocy w szkole


Inicjatorem i głównym organizatorem forum jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie, a polskim partnerem - Stowarzyszenie „Bliżej Dziecka” (www.przemocwszkole.org.pl), które od wielu lat specjalizuje się w pracy nad problemem przemocy w szkole.

W Polsce wiele dzieci przyznaje się w anonimowych ankietach do doświadczania przemocy w szkole - ponad 40% uczniów deklaruje, że doświadcza przemocy psychicznej ze strony swoich rówieśników, a ok. 29% uczniów wskazuje na doświadczenie przemocy fizycznej. Aż 9% uczniów doświadcza przemocy w sposób częsty i długofalowy, nawet kilka razy w tygodniu. Współczesne statystyki wskazują również na problem psychicznej i fizycznej przemocy nauczycieli w stosunku do uczniów i odwrotnie.

Przemoc jest poważnym problemem, z którym boryka się wiele typów szkół, nie tylko państwowych, ale również prywatnych, społecznych, muzycznych, katolickich. Szkoły poszukują skutecznych rozwiązań i sposobów przeciwdziałania przemocy. Skuteczność w rozwiązywaniu problemów przemocy to wiedza oraz możliwość korzystania z różnorodnych metod i strategii.

Forum ma na celu wymianę doświadczeń oraz zaprezentowanie dobrych praktyk i sprawdzonych metod ze strony austriackiej i polskiej. Podczas konferencji będziemy koncentrować się na dwóch aspektach:

· Polityce szkoły wobec przemocy – czyli takim budowaniu klimatu szkoły, który zapobiega powstawaniu przemocy i promuje pozytywne wzorce. Na politykę szkoły składają się min takie elementy jak: filozofia i wartości szkoły, normy szkolne, zapisy w dokumentach, profilaktyka wśród uczniów, rodziców i nauczycieli oraz inne wypracowane działania.

· Systemie interwencji w sytuacjach przemocy – czyli konkretnych metodach i strategiach służących rozwiązywaniu już istniejących przypadków przemocy.

Zaprosiliśmy specjalistów z Austrii i Polski, którzy zajmują się zagadnieniem przemocy w szkole, praktykują i rozwijają konkretne metody rozwiązywania różnych sytuacji przemocy w środowisku szkolnym, pracują z dziećmi-sprawcami i dziećmi-ofiarami przemocy.
Na pierwszy dzień forum przygotowano referaty i dyskusje dotyczące obu wymienionych powyżej aspektów. Drugi dzień będzie miał charakter warsztatowy.


Austriacko-polskie forum
Skuteczne metody przeciwdziałania przemocy w szkole
02-03.12.2013, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9 Warszawa


Poniedziałek, 2.12.2013

9.00 – Powitanie - Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz Agnieszka Milczarek, prezeska Stowarzyszenia "Bliżej dziecka"

9.05 – 9.30 - Sprawcy, ofiary i świadkowie przemocy wśród uczniów,
Prof. dr hab. A. Frączek, APS

Sesja 1
Polityka szkoły wobec przemocy – czyli budowanie klimatu szkoły, który zapobiega powstawaniu przemocy i promuje pozytywne wzorce. Na politykę szkoły składają się min takie elementy jak: filozofia i wartości szkoły, normy szkolne, zapisy w dokumentach, profilaktyka wśród uczniów, rodziców i nauczycieli oraz inne wypracowane działania.

9.35 – 10.05 - Czy austriackie szkoły są wolne od przemocy? Przedstawienie aktualnej sytuacji i możliwości, które są dostępne w Austrii,
B. Längle, psychoterapeutka, wykładowczyni w Pedagogicznej Wyższej Szkole w Tyrolu (Austria)

10.05 - 10.15 - dyskusja

10.15 – 10. 45 - System szkół waldorfskich w Austrii a ochrona przed przemocą,
C. Hotzy, nauczycielka, wykładowczyni w Centrum Kultury i Pedagogiki w Wiedniu (Austria)

10. 45 - 10.55 - dyskusja

10.55 – 11.20 - przerwa na kawę

11.20 -11.50 – Szkoła bohaterów,
E. Załupska, trenerka w firmie "Hills-Consulting"

11.50 - 12. 00 – dyskusja

12.00 – 12.35 – System przeciwdziałania przemocy w szkole, trenerzy J. Węgrzynowska, H. Czemierowski, Stowarzyszenia Bliżej Dziecka

12.35 – 12.45 – dyskusja

12.45 - 13.15 – przerwa na kawę

Sesja 2
System interwencji w sytuacjach przemocy – czyli konkretne metody i strategie służące rozwiązywaniu już istniejących przypadków przemocy.

13.15 – 13.45 „Klimat na plus” – czyli o systemowym wspieraniu placówek oświaty w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i samopoczucia uczniów w klasie i szkole, M. Cużytek, trenerka Fundacji Falochron

13.45-13.55 - dyskusja

13.55 – 14.25 Zjawisko mobbingu w austriackich szkołach — w jaki sposób można pomóc ofiarom i sprawcom, B. Längle, psychoterapeutka, wykładowczyni w Pedagogicznej Wyższej Szkole w Tyrolu (Austria)

14.25 – 14.35 - dyskusja

14.35 – 15.05 - Jak im pomóc? Dzieci z Zespołem Aspergera, narażone na doświadczanie przemocy lub bycie agresorem, lekarka psychiatra B. Kozielec-Oracka oraz terapeutka
K. Wesołek

15.05 – 15.15 - dyskusja

15.15 – 15.30 - zakończenie, pytania i refleksje

02.12 - 03.12.2013