Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Austria na 28. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca 
Hygin Delimat: ChoreoLAB - pokaz otwarty aranżacji choreograficznych 
Koncepcja i prowadzenie: Hygin Delimat
Uczestniczki i uczestnicy: studentki i studenci wydziałów tanecznych Akademii Muzycznej w Łodzi, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Sztuki Fontys w Tilburgu oraz tancerki, tancerze, performerki i performerzy z Lublina.
Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

ChoreoLAB to intensywny, odbywający się w dn. 4-9.11.2024 projekt choreograficzny pod kierunkiem Hygina Delimata, realizowany w ramach 28 edycji MSTT, organizowanych tradycyjnie przez Centrum Kultury w Lublinie.

Punktem wyjścia jest praktyka partneringu oraz surowego języka ekspresji, wywodząca się z doświadczeń Hygina Delimata i jego kompanii Body Architects. Proces obejmie eksploracje fizyczne oraz choreograficzne zadania kompozycyjne. W oparciu o jasno zdefiniowane zasady, uczestniczki i uczestnicy są zachęcani do poszukiwania oryginalnych rozwiązań ruchowych z wykorzystaniem równowagi, przeciwwagi, pędu oraz kontrolowanego ryzyka — zarówno indywidualnie czy w parach, jak i w grupach. Wyniki tych działań są prezentowane i wymieniane w grupie. Wybrane mini-choreografie zostają odtworzone i skomponowane w całość, tworząc finalny pokaz. W dobie digitalizacji i globalizacji, kiedy ludzie odsuwają się od siebie, proces twórczy ChoreoLAB, jak i finalny pokaz mają przypominać o wartości bezpośredniego kontaktu, współpracy i empatii.

Uczestniczkami i uczestnikami projektu są studenci kierunków tanecznych i performerzy z Łodzi, Katowic, Tilburga i Lublina. ChoreoLAB daje przestrzeń do poznania drugiego człowieka poprzez wspólną pracę twórczą i kontakt fizyczny.

Pokaz oparty na wspólnym języku ruchowym i strukturach odkrytych przez uczestników jest zwieńczeniem tygodniowego procesu pracy twórczej.

9.11.2024 (sobota), godz. 17:00
Galeria Labirynt
ul. Popiełuszki 5
Lublin
Wstęp wolny


Performance taneczny
“House Beating” Body Architects
Kierownictwo artystyczne: Hygin Delimat
Choreografia i wykonanie: Hygin Delimat, Elias Choi-Buttinger 
Muzyka: Anna Maria Chlebus, Voland Székely 
Projekt rzeźby i wykonanie: Andreas Buttinger

House Beating to instalacyjno-performatywna praca nawiązująca do zagadnień współczesnej architektury. Kolektyw artystów różnych dyscyplin bada i reinterpretuje rewolucyjne koncepcje modernistycznej przestrzeni Le Corbusiera i Xennakisa, a także odnosi się do współczesnych dzieł: ich powierzchni, pomieszczeń, wrażeń. Sztuka szczególnie koncentruje się na momencie wyznaczania przestrzeni, powstawania, budowy... Atletyczna choreografia dwóch tancerzy, badających graniczne, architektoniczne możliwości swoich ciał przeplata się z grą majestatycznej drewnianej struktury przy muzyce Plejad Xennakisa. W Lublinie projekt zagości w Galerii Labirynt słynącej z oryginalnych wystaw, instalacji i projektów interdyscyplinarnych.

11.11.2024 (pon.), godz. 17:00
Galeria Labirynt
ul. Popiełuszki 5
Lublin 
Bilety u organizatorów: taniec@ck.lublin.pl

Hygin Delimat – choreograf, performer, tancerz. Ukończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego, Movement Research oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. W 2013 roku stypendysta programu danceWEB. Jako tancerz pracował m.in. dla Elio Gervasiego, Georga Blaschkego, Williego Dornera, Liv O’Donoghue, Johanny Roggan, Roberta Clarka. Stworzył choreografie dla Aura Dance Theatre, architekturforum oberoesterreich i Hannesa Kerschbaumera. W choreografii czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji (breakdance, hip-hop, muzyka elektroniczna, tricking, parkour). Jego metodologia pracy opiera się na głębokim studium ruchowym oraz realizacji autorskich praktyk artystycznych.

Elias Choi-Buttinger (1987), urodził się i dorastał w Austrii w Linz a breakdance zaczął tańczyć w 2002 roku. W 2014 roku stworzył choreografię do międzykulturowego spektaklu tanecznego „Life Atho Kotha” z udziałem klasycznych tancerzy indyjskich i breakdancerów z Indii i Austrii. Jego projekt choreograficzny „S.O.U.L.O.U.D.” z S.O.U.L.Flavour wygrał międzykulturową nagrodę Volkshilfe/Stadt Linz w roku 2013.
Występował na licznych festiwalach: Baskerfest w Macedonii, Next Comic Festival Linz, międzynarodowym Schäxpirfestival, a także sędziował podczas wielu bitew tanecznych. Brał udział w wymianach kulturalnych w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Hiszpanii, Indiach, Grecji, Edynburgu, Austrii, Niemczech, Holandii, Chorwacji, Macedonii i Makau (Chiny). Obecnie, jako niezależny artysta, poświęca się tworzeniu tańca. www.melisha.at

Maria Anna Chlebus jest wszechstronną perkusistką z dużym doświadczeniem w muzyce kameralnej, solowej oraz orkiestrowej. Studiowała w Linz w Anton Bruckner Privatuniversität oraz w Stanach Zjednoczonych (University of Miami i Yale University). 
Jest laureatką licznych konkursów i stypendiów, w tym I nagrody na Frost Symphony Concerto Competition, III nagrody na Ima Hogg Concerto Competition, Avedis Zildjian Percussion Scholarship oraz National League of American Pen Women Music Scholarship.
Jako kotlistka i perkusistka Chlebus współpracowała z polską orkiestrą Sinfonia Varsovia. Obecnie występuje jako solistka i kameralistka w całej Europie, głównie w Austrii, Niemczech i Polsce. Wraz z Alexandrem Georgievem założyła Infinity Movement, zespół z siedzibą w Austrii, skupiający się na projektach łączących sztuki piękne i muzykę.

Voland Székely urodził się w 1991 roku w Transylwanii. W wieku 8 lat zaczął grać na instrumentach perkusyjnych, by potem uprawiać różne gatunki i formy muzyczne: od muzyki barokowej po punk, od solowej muzyki klasycznej po występy w orkiestrze, od jazzu po muzykę współczesną, od sztuki performance po produkcję muzyczną.
Jego zaangażowanie artystyczne zaprowadziło go do Rumunii, na Węgry, do Austrii, Chin, Salwadoru, Luksemburga, Polski, Niemiec, Włoch, Danii, Chorwacji, by wymienić tylko niektóre kraje. Obecnie mieszka w Linz w Austrii, gdzie jest aktywny jako artysta muzyk i pedagog. Kierując się zasadą, że wszystko jest potencjalnym instrumentem, Székely wykorzystuje całe swoje otoczenie do tworzenia dźwięku.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie to Festiwal od lat zorientowany na prezentację najciekawszych artystów i tanecznych koncepcji artystycznych z Polski i ze świata. W ramach MSTT regularnie pojawiają się w Lublinie zarówno artyści z ogromnym dorobkiem w dziedzinie tańca, światowej sławy kompanie i zespoły, jak m.in. Tanztheater Wuppertal Pina Bausch czy Batsheva Dance Company, ale także przedstawiciele środowisk awangardowych, działający niekiedy na pograniczu sztuk performatywnych, artyści debiutujący oraz wyznaczający nowe trendy w sztuce tańca, jak np. reprezentanci Europejskiej Sieci Tańca AEROWAVES. Prezentowane na Festiwalu projekty artystyczne, edukacyjne, społeczne mają często charakter interdyscyplinarny i promują szerokie definiowanie tańca, jako sztuki jednocześnie elitarnej i egalitarnej.

INformacje:
http://architects.hygindelimat.com/house-beating/ 
www.mstt.pl
www.ck.lublin.pl
Kontakt (bilety, organizacja LAB): taniec@ck.lublin.pl






09.11 - 11.11.2024 Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin