Data: 21 – 25.10.2012 (nd. - czw.)
Godziny + Miejsce: na stronie www.tofifest.pl
Wstęp: bilety
Z napisami po polsku
IFF Tofifest 2012
Nowy filmy / nowi reżyserzy – Fokus na Austrię
SIXPACK SPEZIAL – filmy austriackiej awangardy
21.10. – Ulrich Seidl (reżyseria)
Raj: Wiara
Secnariusz: Ulrich Seidl, Veronika Franz, 113 min., kolor, D/F/A 2012
Produkcja: Ulrich Seidl Film, koprodukcja: Tat Film, Parisienne de Production
Nagroda: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2012
Druga cześć trylogii „Raj“. Seidl bada, co tak naprawdę oznacza wziąć na siebie krzyż. Dla Anny Marii, techniczki rentgenowskiej i siostry Teresy (bohaterka pierwszej części trylogii — Raj: Miłość), raj nie znajduje się w Kenii, ale w bliskości Jezusa. „Raj: Wiara“ jest filmową pietą, opowiadającą o stacjach drogi krzyżowej małżeństwa, ale także o tęsknocie za miłością.
Raj: Nadzieja
Scenariusz: Ulrich Seidl, Veronika Franz, 100 min., kolor, D/F/A 2012
Produkcja: Ulrich Seidl Film, koprodukcja: Tat Film, Parisienne de Production
Trzecia część trylogii „Raj“. Bohaterką filmu jest Melanie, trzynastoletnia córka Teresy. Kiedy jej matka jedzie do Kenii, ona spędza wakacje na obozie o ostrym reżimie dietetycznym w Wechselgebirge. Zakochuje się w starszym od niej o 40 lat lekarzu, kierowniku obozu. Kocha go z pełnym oddaniem pierwszego uczucia i w całej swej niewinności próbuje go uwieść. Lekarz walczy z tą miłością, wiedząc, że jest ona niemożliwa. Ale Melanie inaczej wyobrażała sobie swój raj.
22.10. Michael Glawogger (reżyseria)
Chwała dziwkom, 114 min.
Produkcja: Lotus-Film GmbH, Quintefilm, D/A 2011
Wybrane nagrody i festiwale: 2011 MFF w Wenecji, IDFA, MFF w Londynie, MFF w Toronto, nominacja do Nagrody Griersona Brytyjskiego Instytutu Filmowego.
Filmowy tryptyk poświęcony prostytucji: trzy sceny, trzy języki, trzy religie. Raj, świat i zaświaty łączą się w jeden obraz relacji mężczyzny i kobiety w kontekście prostytucji. Tam, gdzie intymność staje się towarem, towar staje się drogi i pożądany. A rzeczywistość ukazuje się nam w nieoczekiwany sposób: piękno żyje wśród okrucieństwa i przemocy, własny umysł staje się więzieniem, a miłość rodzi się tam, gdzie człowiek najmniej się jej spodziewa.
Śmierć człowieka pracy, 122 min.
Produkcja: E. Lackner, M. Quinte, P. Danquart, A/D 2005
Wybrane nagrody i festiwale: 2005 MFF w Wenecji i Toronto, CPH:DOX Kopenhagen, MFF w Londynie, DOK Leipzig, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, 2006 MFF San Francisco, PLANETE+ DOC FF
Czy najcięższa praca fizyczna zanikła, czy stała się niewidoczna? Gdzie można się z nią zetknąć w XXI wieku? Film podąża za swoimi bohaterami do nielegalnych kopalń na Ukrainie, wyczuwa duchy wśród robotników wydobywających siarkę w Indonezji, spotyka lwy w nigeryjskiej rzeźni, porusza się między braćmi, którzy rozcinają gigantyczny tankowiec w Pakistanie i razem z chińskimi pracownikami stalowni wierzy w świetlaną przyszłość.
23.10.
Fatherless – Marie Kreutzer (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 2011 | A| 105 min.
Wsparcie: Österreichisches Filminstitut, ORF Film-/Fernsehabkommen, Filmfonds Wien, Cinestyria Filmkunst
Takiej siostry rodzeństwo się nie spodziewało: urodzone w alternatywnej komunie, spotyka Kyrę po ponad dwudziestu latach przy okazji śmierci ich wspólnego ojca. Prawie zupełnie nieznaną Kyrę, która nagle zniknęła po rozwiązaniu komuny hipisowskiej. Rodzeństwo stara się razem dogrzebać do korzeni swojego dzieciństwa.
Marie Kreutzer w swoim filmowym debiucie opowiada o poruszającej podróży w przeszłość, o poczuciu przynależności i samotności, o przywiązaniu i wolności.
Inside America – Barbara Eder (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 2011 | A| 107 min.
Produkcja: Constanze Schumann
Nieco inny film o amerykańskiej high school — brudny, dziwaczny, ale prawdziwy.
Amerykańska Hanna High School na granicy z Meksykiem jest miejscem codziennej nadziei i codziennych tragedii, w którym spotykają się uzależniona od kokainy cheerleaderka, patriotyczny fanatyk broni, żądne krwi gangi i marzące o ślubie Meksykanki. Razem składają przysięgę na flagę amerykańską, marzą o ogródkach za białymi płotkami i drogich samochodach. Dopiero, kiedy opuszczają szkołę, zapadają w rzeczywistość niczym na nieuleczalną chorobę.
24.10.
Revanche – Götz Spielmann (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 2011 | A| 121 min.
Film nominowany był w 2009 roku do Oscara. Otrzymał 14 nagród, prezentowany był na 36 festiwalach, m.in. nagroda na Festiwalu FIPRESCI 2009 w Palm Springs, nagroda główna i nagroda międzynarodowej krytyki filmowej w Tromsö (Norwegia), wielka nagroda Diagonale 2008. Revanche zdobył także markę "Europa Cinemas", jako najlepszy europejski film prezentowany na Berlinale 2008.
„Tu nie ma żadnych gotowych wzorców, tu chodzi o przebaczenie, o człowieczeństwo, o ojczyznę, o wewnętrzny pokój. To jest kino europejskie, realistyczne, nowoczesne kino opowieści w czystej i pięknej formie. Rezygnując, ale to naprawdę rezygnując z szukania jakiejkolwiek sensacji, Götz Spielmann osiąga największy efekt: napięcie zapierające dech w piersi, wyostrzoną uwagę widza, obrazy i sceny, które pozostawiają niezatarte wrażenie. To wielki film, niesamowite osiągnięcie całego zespołu, to dzieło.“ (Uzasadnienie jury, Filmkunstfestival M-V, Schwerin)
Nordrand – Barbara Albert (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 1999 | A/D/CH | 99 min.
Austriaczka Jasmin i pochodząca z Serbii Tamara, dawne koleżanki ze szkoły, spotykają się w klinice aborcyjnej. Są wstrząśnięte i zrozpaczone swoim życiem — przemocą w rodzinie, brakiem perspektyw w pracy, rozdzieleniem z rodziną pozostałą w Sarajewie i brakiem miłości, przede wszystkim jednak mężczyznami.
25.10.
Michael – Markus Schleinzer (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 2011 | A | 96 min.
Produkcja: NGF
Tematem filmu są ostatnie pięć miesięcy niechcianej współegzystencji dziesięcioletniego Wolfganga i 35-letniego Michaela.
"To jest film sprawcy i chciałem wszystko pokazać z punktu widzenia sprawcy. Było dla mnie bardzo ważne, by nie stworzyć żadnej zewnętrznej sądzącej instancji, żadnego morału. Jest tylko mężczyzna, chłopiec i ich wzajemne relacje.
Chciałem stworzyć coś, z czym trzeba się skonfrontować. Żeby każdy musiał zobaczyć, co to jest, co to ze mną robi? Wierzę, że to pomoże społeczeństwu, każdemu z nas posuwać się, iść dalej." Wywiad z reżyserem Markusem Schleinzerem
Breathing – Karl Markovics (reżyseria + scenariusz)
Dramat | 2011 | A | 93 min.
Produkcja: EPO Film Produktionsges.m.b.H
Premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2011
Dziewiętnastoletni Roman Kogler może niedługo zostać warunkowo zwolniony z zakładu karnego dla nieletnich. Jednak jego sytuacja nie wygląda zbyt dobrze: zamknięty w sobie samotnik, bez rodziny, zdaje się niezdolny do socjalizacji. Nieoczekiwanie dorywcza praca w firmie pogrzebowej przeniesie Romana poprzez śmierć do życia.