Data: 26.08.2012 (nd.)
Godzina: 11:30 – 13:30
Miejsce: AFK, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Po polsku
Warsze, Warsza, Warszawa - warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi o znanych warszawskich Żydach
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Uczestnikom warsztatów zostaną przybliżone postaci - Abrahama Sterna, Icchaka Pereca, Hipolita Wawelberga, Pauliny Appenszlak czy Marka Edelmana - opisane w prezentacji „Warsze, Warsza, Warszawa – polifonia żydowskiej Warszawy”. Prezentacja powstała dzięki wsparciu Fundacji „Remembrance, Responsibility and Future”.
Data: 26.08.2012 (nd.)
Godzina: 14:30
Miejsce: AFK, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Po polsku
„Tradycyjna wycinanka żydowska”– warsztaty i prezentacja Moniki Krajewskiej
Uczestnicy zapoznają się pokrótce z historią i symboliką żydowskiej wycinanki oraz obejrzą jej przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę. Warsztaty dla dorosłych i starszej młodzieży. Prosimy o zabranie ze sobą nożyczek z ostrymi czubkami!
Data: 26.08.2012 (nd.)
Godzina: 16:30
Miejsce: AFK, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Wystawa czynna do: 14.09.2012
Podczas Festiwalu: pn.–pt. 9:00 – 20:00, sob.–nd. 11:00 – 21:00,
od 03.09.2012 pn.–pt.. 9:00 – 17:00
Wernisaż wystawy „Żyd Niemalowany w Warszawie. Ryciny z kolekcji Alicji D. Schottlas”
Kurator wystawy: Paweł Szapiro
Największym skupiskiem Żydów w Królestwie Polskim, a zarazem największą żydowską gminą wyznaniową świata stała się – już w pierwszej połowie XIX wieku – Warszawa. Ludność żydowska zamieszkiwała obszar całego miasta. Najgęściej jednak skupiona była w północno-zachodniej dzielnicy, potem także na Pradze.
Oś tradycyjnej żydowskiej dzielnicy stanowiła ulica Nalewki, biegnąca od ulicy Tłomackie w kierunku północnym. Drugie centrum dzielnicy żydowskiej stanowiły ulice Gnojna i Grzybowska oraz plac Grzybowski (dawny Grzybów). Oczywiście wielu Żydów mieszkało poza dzielnicą północno-zachodnią; najbogatsi - przy Marszałkowskiej, Królewskiej i Nowym Świecie, najbiedniejsi mieszkali na Powiślu czy Solcu.
Jedynym zaś miejscem, gdzie da się jeszcze zobaczyć prawie wszystkich, są ilustracje do ówczesnych tygodników warszawskich, wykonane przez znakomitych ksylografów, według rysunków najwybitniejszych artystów epoki unikalną techniką drzeworytu sztorcowego. Te lustracje pokazujemy na naszej wystawie.
Data: 26.08.2012 (nd.)
Godzina: 17:30
Miejsce: AFK, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny
Koncert tria „Free Accordions”
We współpracy z Austriackim Forum Kultury
Free Accordions – trio akordeonowe założone w 2010 roku z inicjatywy trójki przyjaciół studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: Piotra Tomali, Martyny Chojnackiej i Mikołaja Stolarskiego, którzy są jednymi z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia w Polsce.
Trio prezentuje ogromne możliwości barwowe i techniczne akordeonu. Jego nieobliczalne i piękne brzmienie oraz niezwykłe efekty sonorystyczne zapewniają niespotykany, trzymający w napięciu klimat koncertu.
Free Accordions wykonuje współczesną muzykę akordeonową i niejednokrotnie podejmowało współpracę z młodymi kompozytorami takimi jak Ignacy Zalewski, ukazując nowe oblicze akordeonu.
Od początku swej działalności trio zagrało wiele koncertów na terenie całego kraju i zdobyło licznych nagród na krajowych konkursach akordeonowych.
www.myspace.com/freeaccordions
www.facebook.com/freeaccordions