Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Tania Malarczuk -Таня Малярчук (ur. 1983 w Iwano-Frankiwsku), jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury ukraińskiej, pisarka niestroniąca od trudnych tematów, debiutowała nad Wisłą książką na wskroś przesiąkniętą motywami polskimi. 2018 r. otrzymała Nagrodę im. Ingeborg Bachmann. Od 2011 r. mieszka w Wiedniu.
W roku 2019 odbyła cykl spotkań autorskich w Polsce, na których przedstawiała swoją ksiażkę "Zapomnienie" (tyt. oryginału: "Blauwal der Erinnerung")  "Zapomnienie" – uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine 2016 – jest rozpisaną na dwie historie i rozciągniętą na przestrzeni lat opowieścią o ukraińskiej państwowości, jej niełatwym kształtowaniu się i jeszcze trudniejszych próbach jej obrony. Centralną postacią jest tu Wiaczesław Lipiński – z pochodzenia Polak, z wyboru Ukrainiec, twórca nowoczesnego konserwatyzmu ukraińskiego i zagorzały przeciwnik myśli nacjonalistycznej. Śledząc losy tego niezwykle ciekawego filozofa i polityka, który pewnego dnia po prostu wymyślił sobie nową narodowość, polski czytelnik ma okazję nie tylko lepiej poznać dzieje państwowości naszych wschodnich sąsiadów, ale co istotniejsze, zrozumieć nieoczywistość i swoistą paradoksalność pojęcia – naród. 
 
Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
8. edycja miała kontynuować i rozwijać namysł nad wymienionymi wyżej zagadnieniami oraz skupić się na dyskusjach o wzmacnianiu tożsamości europejskiej mieszkańców regionu i źródłach wartości Unii Europejskiej. Niestety agresja Rosji przeciwko Ukrainie, wojna, która ma na celu unicestwienie wolnego państwa zmieniła optykę. Z oczywistych powodów zarezerwowano dla twórczyń ukraińskich szczególne miejsce w czasie Festiwalu. Bowiem czas, który poświęcony jest kulturze i historii Ukrainy, będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością.
Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Dominują oczywiście spotkania i debaty o charakterze literackim, towarzyszą im koncerty, dyskusje i wykłady popularnonaukowe (głównie na tematy ekologiczne, równości praw kobiet i środowisk zagrożonych wykluczeniem, historyczne, przeciwdziałające nacjonalizmowi i ksenofobii), wystawy, performensy, spacery górskie i wyprawy rowerowe, seminaria, pokazy filmowe i różnorodne warsztaty – skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży.

Program festiwalu. 

Link do biletów wstępu.
 
Fot. CC licencja 4.0

16.07.2022 18:00 Park przy Zamku Sarny
Ścinawka Górna 40
57-410 Ścinawka Górna
Woj. Dolnośląskie