Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Śladami austriackich naukowczyń” 
Nieznany geniusz. Historia Stefanii Horowitz
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka
Partnerzy: Piękniejsza Strona Nauki

Stefania Horowitz - jedna z najbardziej uzdolnionych fizyczek jądrowych, przyszła na świat w 1887 roku w Warszawie. Była związana z Uniwersytetem Wiedeńskim oraz Instytutem Radowym w Wiedniu, gdzie prowadziła pionierskie prace badawcze nad radioaktywnością oraz izotopami. Wraz z Ottonem Hönigschmidem eksperymentalnie potwierdziła istnienie izotopów (odmian tego samego pierwiastka różniących się masą atomową). Dowiodła także, że niektóre domniemane wówczas pierwiastki są w istocie izotopami. Zdolnościami naukowymi bez wątpienia nie ustępowała Marii Skłodowskiej-Curie ani Lise Meitner. Jej finezyjna i niezwykle precyzyjna praca z pewnością zasługiwała na Nagrodę Nobla.

Tomasz Pospieszny - profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.


06.05.2022 (pt.), 17:00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20 (namiot w ogrodzie)
Transmisja wykładu na FB 
@Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
https://www.facebook.com/wbpopole
Po polsku


Wydarzenie odbywa się w ramach programu „KALLIOPE Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.






 

06.05.2022 17:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20
Opole
Transmisja wykładu na FB