Reiner Stach: „Kafka. Lata decyzji”
Warszawska premiera książki
Przekład: Sława Lisiecka, Państwowy Instytut Wydawniczy 2024
Udział: Sława Lisiecka, Piotr Paziński, Adam Lipszyc
Prowadzenie: Jagoda Gawliczek
Spotkanie w ramach cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”
Organizacja: Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Drugi tom wieloaspektowej i wielowątkowej biografii Franza Kafki pióra Reinera Stacha, w przekładzie Sławy Lisieckiej, obejmuje lata 1911-1915. Wkraczamy w czas decyzji.
Bogactwo życia Kafki rodziło się przede wszystkim w sferze psychicznej, w tym, co niewidoczne. Kto znajduje się pod pierwszym wrażeniem lektury „Zaginionego” albo „Zamku”, temu trudno będzie zrozumieć, że zawód autora, jego stan rodzinny, zamiłowania i antypatie nie mają prawie nic do rzeczy. Nawet dzienniki potwierdzają to wrażenie całkiem autonomicznej duchowości: zdolność Kafki do uchwycenia jakiejś sytuacji jednym spojrzeniem, a mimo to w największej rozdzielczości, wyodrębnienia znaczących szczegółów, wytropienia ukrytych zależności i utrzymania tego wszystkiego w języku nasyconym precyzyjnymi obrazami, unikającym wszelkiej nieostrości – to jest umiejętność, która graniczy z cudownością i wymyka się jakimkolwiek wyobrażalnym wyjaśnieniom natury społecznej czy psychologicznej. Takiego kogoś nazywano geniuszem.
7.11 (czw.), godz. 18:00
Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
ul. Dobra 56/66, Warszawa
Sala 316 (3. piętro)
Konieczna rejestracja: laboratorium.krytyczne@gmail.com
Po polsku
Wstęp wolny po zarejestrowaniu się.