Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Centrum Sztuki Współczesnej 
Zamek Ujazdowski
19/05–04/06/2017
Transfashional
Eksperymentalna moda w kontekście sztuki

Otwarcie
piątek 19/05/2017, 19:00

Artyści i projektanci:
Manora Auersperg, Anna-Sophie Berger, Christina Dörfler-Raab & Jasmin Schaitl, Lisa Edi, Afra Kirchdorfer, Kate Langrish-Smith, Maximilian Mauracher, Ana Rajčević, Anna Schwarz, Lara Torres, Janusz Noniewicz, Dominika Wirkowska, Katedra Mody ASP w Warszawie, Margarita Slepakova, Clemens Fiechter, Wojciech Małolepszy, Robert Pludra, Pracownia PP2 ASP w Warszawie

Kuratorka
Dobrila Denegri 

Czy sztuka i moda potrafią odpowiadać na aktualne problemy społeczne, ekonomiczne, kulturowe i ekologiczne oraz kształtować nowe paradygmaty? Tematem prezentacji „Transfashional” jest zaangażowanie i wkład artystów i projektantów w te kwestie. Na pokaz składają się prace twórców u progu kariery z Wielkiej Brytanii, Polski i Austrii.

Projekt „Transfashional” zapoczątkowany został cyklem sesji, w ramach których kreator mody Hussein Chalayan oraz kuratorzy José Teunissen (Arnheim Fashion Biennial), Susanne Neuburger (MUMOK – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), Barbara Putz-Plecko i Beatrice Jaschke (Die Angewandte) współpracowali z artystami i projektantami młodego pokolenia aktywnymi na pograniczu mody i sztuki. Inicjatywa ta stymulowała działania oparte na współpracy i eksperymencie, które dawały początek nowym dziełom i przekraczały granice pomiędzy dyscyplinami. 

Podejmując refleksję nad otaczającym je światem, młode pokolenie artystów i projektantów podkreśla potrzebę gruntownego przewartościowania procesów produkcji i wynikających z nich relacji społecznych. Odwracają się oni od przemysłu modowego i charakteryzującego go ultra-szybkiego rytmu produkcji. Poszukują alternatyw, stymulując i inspirując produkcję nowego rodzaju – nie dóbr, lecz idei. W rzeczy samej, wiele ich wytworów cechuje nie tyle zdatność do noszenia czy funkcjonalność, co krytyczny, zaangażowany i konceptualny charakter. Postrzegać je można jako symbole i symptomy ducha naszych czasów.

W wideo-eseju „Niweczenie” ("Unmaking"), pracująca w Wielkiej Brytanii artystka Lara Torres wzywa widzów, by zatrzymali się i zastanowili nad tym, jak moda powstawać będzie w przyszłości. Narracja wizualna składa się tu z serii performatywnych gestów, takich jak prucie, rozszywanie i rozdzieranie, poprzez które budowana jest świadomość symbolicznego znaczenia nici, fragmentu oraz wszystkiego, co staje się materialnym śladem ludzkiej egzystencji. Praca Anny Sophie Berger zatytułowana „Zniknęła 1” ("She Vanished 1") w podobny sposób przywołuje nieobecność, utratę i ogólny stan oddalenia, natomiast praca Any Rajčević kwestionuje możliwość nowych początków: jej rzeźby, które można na siebie założyć, przyjmują postać długich rogów, uruchamiając zarówno pradawne, jak i futurystyczne konotacje. Kate Langrish-Smith popycha pojęcie zdatności do noszenia i funkcjonalności jeszcze dalej. Jej powiązane z ciałem rzeźby to enigmatyczne urządzenia performatywne wytwarzające specyficzną choreografię ruchu i postawy ciała, zachęcając i prowokując widzów do interakcji. Używając języka artystycznej analizy Manora Auerspeg zastanawia się nad ogólną formą wystawy. Wyciągając pojedyncze nici, śledzi proces przekształcania się tkaniny. Kiedy pierwotna struktura tkaniny podlega zniszczeniu, relacja ze środowiskiem zmienia się.

Kilkoro artystów kieruje swoją uwagę na potencjał wykorzystywanych materiałów. W kolekcji „Wybacz mi kurz” ("Excuse My Dust"), Christina Dörfler-Raab, razem z performerką Jasmin Schaitl, używając niszczących i żrących substancji, eksperymentuje z różnymi procesami zanikania, podczas gdy Afra Kirchdorfer tworzy modularne systemy składające się ze wstążek i geometrycznie wyciętych kawałków materiału, które można bez końca układać i przekładać na ciele. Składanie dzieła przybiera postać zabawy w przeprojektowywanie, a także refleksji nad samym pojęciem „prêt-à-porter”. W swojej nowej instalacji site-specific grafik Maximilian Mauracher podejmie działania na polu przekładu znaków graficznych/faktur na tkaniny.

Janusz Noniewicz, Dominika Wirkowska, Wojciech Małolepszy i Robert Pludra wraz z grupą studentów katedr mody i projektowania warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują złożoną animację wideo oraz cykl interaktywnych instalacji inspirowanych powieścią sławnego austriackiego pisarza Roberta Musila „Niepokoje wychowanka Törlessa”. Praca ta koncentruje się na czynnych i biernych postawach, zarówno obywatelskich, jak i twórczych, wobec otoczenia społecznego, politycznego i kulturowego.

Przy tworzeniu nowej pracy współpracują także projektantka mody Anna Schwarz oraz fotografka Lisa Edi, które zgłębiają w niej dialektyczną relację pomiędzy „okiem” aparatu fotograficznego a obserwowanym przez niego obiektem.

Organizatorem pokazu „Transfashional” jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetem Sztuk Użytkowych w Wiedniu (Die Angewandte) i London College of Fashion, przy wsparciu austriackiego Federalnego Ministerstwa Sztuki i Kultury, Konstytucji i Mediów.


Wydaryenia towarzyszące:

Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim po wystawie Transfashional.
20/05/2017, 15:00
Po wystawie Transfashional. Eksperymentalna moda w kontekście sztuki oprowadzi jej kuratorka, Dobrila Denegri. Zbiórka w holu głównym, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/events/331374657277861/
http://u-jazdowski.pl/edukacja/oprowadzania-i-spacery/po-angielsku/oprowadzanie-kuratorskie-po-transfashional

Oprowadzanie #krótkomówiącmoda
20/05/2017, 22:00
Po wystawie Transfashional. Eksperymentalna moda w kontekście sztuki oprowadzi Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Bęc Zmiana. Zbiórka w holu głównym, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wstęp wolny.
http://u-jazdowski.pl/wydarzenia/nocne-polakow-rozmowy/-krotkomowiacmoda
https://www.facebook.com/events/619883318216802/





Więcej informacji o projekcie:
http://transfashional.com/
http://u-jazdowski.pl/
https://www.instagram.com/transfashional/
https://www.facebook.com/transfashional/

Partnerzy medialni: Gazeta WyborczaWyborcza.pl WarszawaCo Jest Grane24

19.05 - 04.06.2017 19:00 CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa
wstęp wolny Wydarzenie

Galeria