Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: eksperyment”
W menażerii osobliwości
Werner Schwab, Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu
Prowadzenie: Artur Pełka (Uniwersytet Łódzki), Paweł Zarychta (Uniwersytet Jagielloński), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Werner Schwab, Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu, przeł. Jacek St. Buras
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Znaleziono go martwego rankiem pierwszego stycznia 1994 r. w jego własnym mieszkaniu w Grazu, mieście w którym się urodził. We krwi stwierdzono 4,1 promila alkoholu. Werner Schwab miesiąc później skończyłby 36 lat. Pozostawił po sobie 15 sztuk teatralnych a w chwili śmierci należał do najczęściej wystawianych dramatopisarzy austriackich. Sławę przyniosły mu osadzone w estetyce szoku tzw. dramaty fekaliczne (Fäkaliendramen), do których należy także Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu (1991) – pierwszy dramat tego autora przetłumaczony na język polski.
Akcja sztuki rozgrywa się w kamienicy czynszowej zasiedlonej przez ludzi, którzy choć mieszkają razem, to żyją obok siebie. Sąsiadów ledwie tolerują a swoich najbliższych nie kochają, nawet ich nie lubią. Wycieńczona emerytka, kuternoga lat około trzydziestu, dwie dziewczyny, dość ordynarnie odszykowane, piersiaste i w ogóle w tym rodzaju, wreszcie właścicielka kamienicy – wiekowa dama, rzeczywiście dystyngowana, zadbana i anachroniczna – prawdziwa menażeria postaci tyleż komicznych co odrażających. Naprawdę ciekawie i strasznie zrobi się, gdy starsza pani zaprosi swoich sąsiadów na przyjęcie urodzinowe, a ono zamieni się w tytułową zagładę ludu – orgię nienawiści i pogardy. Jak to napisał Schwab: Nie ma żadnego człowieka dla człowieka, jest tylko złudzenie.
26.04.2023 (śr.), 19:00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMud-msrjkrGdJZFoMGFaWMJgzCgRZj0NvL