Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Data: 15.05.2012 (wt.)
Godzina: 19:30
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8, Warszawa
Wstęp: wolny

W ramach XV. Dni Książki Żydowskiej:
Paul Celan i jego krąg
Spotkanie z udziałem Joanny Roszak, Jakuba Ekiera, Piotra Pazińskiego, Pawła Piszczatowskiego i Marcina Sendeckiego
Pretekstem wieczoru Celanowskiego są dwie książki: antologia Kartki Celana (red. Joanna Roszak, Austeria 2012) oraz Szibbolet Petro Rychły (Austeria 2012)

Po polsku

O Kartkach Celana: „Autorzy składających się na książkę szkiców czytają Celana. Nie mam wątpliwości, że są to lektury dotrzymujące kroku poezji, że jest w nich pasja, uważność, namysł, poszukiwanie, potrzeba rozmowy. W tej rozmowie biorą udział interpretatorzy o świetnie ustawionych głosach, obdarzeni wyczuciem, świadomi obranych strategii lektury. Ich odczytania biegną w różnych kierunkach, na różne sposoby orkiestrują zapisywane przez poetę słowa.” (Z recenzji prof. dr. hab. Pawła Próchniaka)
Szibbolet. Poszukiwania tożsamości żydowskiej w niemieckojęzycznej poezji Bukowiny:
W esejach zebranych w tomie Szibbolet Petro Rychło pokazuje różnorodność świata niemieckojęzycznych Żydów Bukowiny. Krąg literackich przyjaciół Paula Celana, najsłynniejszego z czerniowieckich poetów, nie był duży: Alfred Margul-Sperber, Rose Ausländer, Immanuel Weissglas, Alfred Kittner, Alfred Gong, Ilana Shmueli, Else Keren, Manfred Winkler… Wszystkim udało się przeżyć II Wojnę Światową, ale opuścili Czerniowce na zawsze i stali się pisarzami na wygnaniu, którzy nie potrafili zaprzestać pisania w języku swoich rodziców, nawet, jeśli był to język morderców. Stąd Szibbolet to również opowieść o ambiwalencjach własnej tożsamości oraz o życiu na pograniczu kilku kultur, krajów i języków.

15.05.2012