Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Program / Wydarzenia

01.04.2023 - 18.06.2023 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Plac Małachowskiego 3 Warszawa
“Spring never comes again”
– wystawa i konferencja

Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku

„Spring never comes again”
– wystawa i konferencja

DRUGIEJ WIOSNY NIE BĘDZIE… DZIECI I SZTUKA W XX I XXI WIEKU. Tytuł wystawy przywołuje słowa Franza Cižka, pioniera edukacji artystycznej z początku XX wieku. Odnoszą się one do okresu dzieciństwa i brzmią jak przestroga, ale też wezwanie do odpowiedzialności i działania. FRIEDL DICKER-BRANDEIS WE WSPÓŁPRACY Z LENTOS MUSEUM W LINZ. Monograficzna wystawa austriackiej artystki Friedl Dicker-Brandeis (1988–1944) prezentuje dokonania niemal nieznanej w Polsce wybitnej malarki, architektki wnętrz i projektantki, absolwentki Bauhausu w Weimarze.

05.05.2023 - 10.06.2023 Galeria UFO ul. Krakowska 13 Kraków
Wonderful Line. A sentimental Flight

Wystawa

Wonderful Line. A sentimental Flight

Wystawa Wonderful Line. A sentimental Flight skupia przejawy różnorodnych postaw artystycznych. Wszystkich obecnych na niej artystów i artystek łączy jednak relacja do sztuki konceptualnej. Antycypowali ją, jak w przypadku Jadwigi Maziarskiej (1913-2003), inni stali się jej spadkobiercami.

23.05.2023 - 03.06.2023 ON-LINE
Austriackie filmy dokumentalne ONLINE

20. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity

Austriackie filmy dokumentalne ONLINE

Filmy austriackie na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity: "Nie na miejscu", reż. Nikolaus Geyrhalter, 2022 | "Elfriede Jelinek – język wyzwolenia", reż. Claudia Müller, 2022 | "David chce odlecieć", reż. David Sieveking, 2010 | "bez tytułu", reż. Monika Willi, Michael Glawogger, 2016 | "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi", reż. Hubert Sauper, 2014

01.06.2023 - 30.06.2023 ON-LINE
Semier Insayif 
“Faruq”

„Książka miesiąca” w ramach inicjatywy „Rok literatury austriackiej”

Semier Insayif
„Faruq”

W swojej autobiograficznej powieści Semier Insayif opowiada historię rodzinną rozgrywającą się pomiędzy Wschodem a Zachodem, rzeczywistością a fantazją. W latach pięćdziesiątych XX wieku młody człowiek wyrusza z Bagdadu do Wiednia, gdzie chce studiować medycynę i – z dala od ojczyzny – budować swoją przyszłość. Kilkadziesiąt lat później inny młody człowiek wraca do swoich korzeni, do miejsca, gdzie rozpoczęła się historia jego rodziny.

02.06.2023 18:00 Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa
Zapiski z Niczyjkraju:
Celan, Bachmann, Lipski

Cykl „Austria/Polska. Laboratorium krytyczne”

Zapiski z Niczyjkraju:
Celan, Bachmann, Lipski

Celan, Bachmann i Lipski bez powodzenia próbowali odnaleźć swoje miejsce w świecie, języku i bliskości z drugim człowiekiem. Żyli i pisali, wedle celnego sformułowania Bachmann z tekstu o Piotrusiu, jako mieszkańcy Niczyjkraju (niem. Niemandsland) – obczyzny, w której panuje ciągłe niedopasowanie. Udział: Adam Lipszyc, Monika Gromala, Piotr Sadzik, Antoni Zając

03.06.2023 18:30 STUDIO teatrgaleria PKiN, Plac Defilad 1 Warszawa
"Czarodziejski flet"
w Teatrze Studio

Transmisja The Met: Live in HD

"Czarodziejski flet"
w Teatrze Studio

W ramach nowego sezonu pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2022–23 zapraszamy na zachwycającą transmisję sztuki Mozarta z nowojorskiej sceny Met.

05.06.2023 18:30 Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” ul. Indiry Gandhi 9 Warszawa
Charytatywny
wieczór galowy

Rotary Club Warszawa Goethe

Charytatywny
wieczór galowy

W tym roku spotykamy się w dwóch szczytnych celach. Wspieramy akcję „Spartanie Dzieciom“, która skupia się na rehabilitacji dzieci oraz inicjatywę „EndPolioNow” (datki zostaną potrojone przez Bill and Melinda Gates Foundation).

05.06.2023 20:15 Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego Sienkiewicza 14 Białystok
Cornelia Rainer
“Joanna“

Czytanie performatywne

Cornelia Rainer
„Joanna“

Nastolatka Joanna gotowa jest wyruszyć. Zanurza się w życie swojej sławnej imienniczki z przeszłości i próbuje wytyczyć własną drogę. Wizja odwagi Joanny z Orleanu pozwala jej przezwyciężyć wewnętrzne lęki. Słucha własnego głosu, by odnaleźć samą siebie. Krok po kroku udaje się jej zrzucić gorset wszelkich zależności i w ten sposób wziąć odpowiedzialność za własne życie.

06.06.2023 - 24.06.2023 BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki ul. Słowackiego 1 Tarnów
"Zimne spojrzenie"

Wystawa

"Zimne spojrzenie"

"Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie". Pod koniec 1941 roku dwie naukowczynie z Wiednia opracowały projekt mający na celu „badanie typowych Żydów wschodnich”. W 1942 roku sfotografowały one „zimnym spojrzeniem” ponad sto rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci, w okupowanym przez Niemców polskim mieście Tarnowie. Spośród nich tylko 26 osób przeżyło Holokaust i mogło przekazać tę historię dalej.

13.06.2023 - 18.06.2023 Warszawa
Post Pxrn Film Festival
Warsaw. Body. Art. Society.

Festiwal Filmowy Post Pxrn Film Festival Warsaw 2

Post Pxrn Film Festival
Warsaw. Body. Art. Society.

Post Pxrn Film Festival Warsaw to inkluzywny festiwal filmowy prezentujący artystyczne strategie wizualne z obszaru seksualności, sztuki i polityki. W ramach festiwalu prezentowany będzie monograficzny przegląd tworzącego w Wiedniu filmowca - Jana Soldata. W ramach festiwalu w Austriackim Forum Kultury odbywa się program dyskursywny (panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z twórcami).

14.06.2023 - 15.06.2023 EXPO XXI ul. Prądzyńskiego 12/14 Warszawa
Silna reprezentacja Austrii
na Women in Tech Summit

Największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach!

Silna reprezentacja Austrii
na Women in Tech Summit

Największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach znów zagości w Warszawie. Zapraszamy na stoisko Austrii w strefie Career Expo!

15.06.2023 - 25.06.2023 Fotofestiwal 2023 Łódź
PHOTO-MATCH

Fotofestiwal 2023

PHOTO-MATCH

Ważną częścią programu Fotofestiwalu jest PHOTO-MATCH, czyli przegląd portfolio. Jest to spotkanie fotografów z recenzentami — kuratorami, edytorami, właścicielami galerii. Indywidualne spotkania poprzedza publiczna prezentacja projektów uczestników. Recenzenci przyjeżdżają do nas z różnych krajów. Wydarzenie umożliwia komunikację i wymianę myśli. Tematem tegorocznej, 22. edycji Fotofestiwalu jest: nadzieja.

15.06.2023 19:00 Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa
Peter Handke: “Strach 
bramkarza przed “jedenastką“

Cykl „Literatura austriacka i psychoanaliza”

Peter Handke: „Strach
bramkarza przed „jedenastką“

Pewnego październikowego dnia monter Bloch, były bramkarz, zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie. Opuściwszy miejsce pracy, z którego – jak sądzi – został wyrzucony, błąka się po Wiedniu, nawiązuje relację z przypadkowo poznaną kobietą, popełnia zbrodnię, następnie zaś wyrusza w podróż. Dyskusję prowadzą Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne) i prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN).

17.06.2023 - 18.06.2023 Teatr Studio PKiN, Plac Defilad 1 Warszawa
Thomas Köck:  "Raj. Potop"

Na podstawie "Trylogii klimatycznej"

Thomas Köck: "Raj. Potop"

21.06.2023 18:15 Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa
Sesja 4: Moral Kombat:
Gry wideo i etyka

Cykl warsztatów: „Rethinking Games“

Sesja 4: Moral Kombat:
Gry wideo i etyka

Cykl warsztatów poświęcony grom wideo prowadzony przez inicjatora projektu PJATK GAME LAB Benjamina Hanusska ma na celu wzbudzenie zainteresowania grami jako elementem naszej kultury i gospodarki oraz potencjalną ścieżką kariery. Prowadzenie: Benjamin Hanussek - Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

30.06.2023
InterRisk

InterRisk

Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie