Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku
DRUGIEJ WIOSNY NIE BĘDZIE… DZIECI I SZTUKA W XX I XXI WIEKU. Tytuł wystawy przywołuje słowa Franza Cižka, pioniera edukacji artystycznej z początku XX wieku. Odnoszą się one do okresu dzieciństwa i brzmią jak przestroga, ale też wezwanie do odpowiedzialności i działania. FRIEDL DICKER-BRANDEIS WE WSPÓŁPRACY Z LENTOS MUSEUM W LINZ. Monograficzna wystawa austriackiej artystki Friedl Dicker-Brandeis (1988–1944) prezentuje dokonania niemal nieznanej w Polsce wybitnej malarki, architektki wnętrz i projektantki, absolwentki Bauhausu w Weimarze.
Wystawa
Wystawa Wonderful Line. A sentimental Flight skupia przejawy różnorodnych postaw artystycznych. Wszystkich obecnych na niej artystów i artystek łączy jednak relacja do sztuki konceptualnej. Antycypowali ją, jak w przypadku Jadwigi Maziarskiej (1913-2003), inni stali się jej spadkobiercami.
20. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity
Filmy austriackie na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity: "Nie na miejscu", reż. Nikolaus Geyrhalter, 2022 | "Elfriede Jelinek – język wyzwolenia", reż. Claudia Müller, 2022 | "David chce odlecieć", reż. David Sieveking, 2010 | "bez tytułu", reż. Monika Willi, Michael Glawogger, 2016 | "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi", reż. Hubert Sauper, 2014
„Książka miesiąca” w ramach inicjatywy „Rok literatury austriackiej”
W swojej autobiograficznej powieści Semier Insayif opowiada historię rodzinną rozgrywającą się pomiędzy Wschodem a Zachodem, rzeczywistością a fantazją. W latach pięćdziesiątych XX wieku młody człowiek wyrusza z Bagdadu do Wiednia, gdzie chce studiować medycynę i – z dala od ojczyzny – budować swoją przyszłość. Kilkadziesiąt lat później inny młody człowiek wraca do swoich korzeni, do miejsca, gdzie rozpoczęła się historia jego rodziny.
Cykl „Austria/Polska. Laboratorium krytyczne”
Celan, Bachmann i Lipski bez powodzenia próbowali odnaleźć swoje miejsce w świecie, języku i bliskości z drugim człowiekiem. Żyli i pisali, wedle celnego sformułowania Bachmann z tekstu o Piotrusiu, jako mieszkańcy Niczyjkraju (niem. Niemandsland) – obczyzny, w której panuje ciągłe niedopasowanie. Udział: Adam Lipszyc, Monika Gromala, Piotr Sadzik, Antoni Zając
Transmisja The Met: Live in HD
W ramach nowego sezonu pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2022–23 zapraszamy na zachwycającą transmisję sztuki Mozarta z nowojorskiej sceny Met.
Rotary Club Warszawa Goethe
W tym roku spotykamy się w dwóch szczytnych celach. Wspieramy akcję „Spartanie Dzieciom“, która skupia się na rehabilitacji dzieci oraz inicjatywę „EndPolioNow” (datki zostaną potrojone przez Bill and Melinda Gates Foundation).
Czytanie performatywne
Nastolatka Joanna gotowa jest wyruszyć. Zanurza się w życie swojej sławnej imienniczki z przeszłości i próbuje wytyczyć własną drogę. Wizja odwagi Joanny z Orleanu pozwala jej przezwyciężyć wewnętrzne lęki. Słucha własnego głosu, by odnaleźć samą siebie. Krok po kroku udaje się jej zrzucić gorset wszelkich zależności i w ten sposób wziąć odpowiedzialność za własne życie.
Wystawa
"Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie". Pod koniec 1941 roku dwie naukowczynie z Wiednia opracowały projekt mający na celu „badanie typowych Żydów wschodnich”. W 1942 roku sfotografowały one „zimnym spojrzeniem” ponad sto rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci, w okupowanym przez Niemców polskim mieście Tarnowie. Spośród nich tylko 26 osób przeżyło Holokaust i mogło przekazać tę historię dalej.
Festiwal Filmowy Post Pxrn Film Festival Warsaw 2
Post Pxrn Film Festival Warsaw to inkluzywny festiwal filmowy prezentujący artystyczne strategie wizualne z obszaru seksualności, sztuki i polityki. W ramach festiwalu prezentowany będzie monograficzny przegląd tworzącego w Wiedniu filmowca - Jana Soldata. W ramach festiwalu w Austriackim Forum Kultury odbywa się program dyskursywny (panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z twórcami).
Największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach!
Największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach znów zagości w Warszawie. Zapraszamy na stoisko Austrii w strefie Career Expo!
Fotofestiwal 2023
Ważną częścią programu Fotofestiwalu jest PHOTO-MATCH, czyli przegląd portfolio. Jest to spotkanie fotografów z recenzentami — kuratorami, edytorami, właścicielami galerii. Indywidualne spotkania poprzedza publiczna prezentacja projektów uczestników. Recenzenci przyjeżdżają do nas z różnych krajów. Wydarzenie umożliwia komunikację i wymianę myśli. Tematem tegorocznej, 22. edycji Fotofestiwalu jest: nadzieja.
Cykl „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Pewnego październikowego dnia monter Bloch, były bramkarz, zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie. Opuściwszy miejsce pracy, z którego – jak sądzi – został wyrzucony, błąka się po Wiedniu, nawiązuje relację z przypadkowo poznaną kobietą, popełnia zbrodnię, następnie zaś wyrusza w podróż. Dyskusję prowadzą Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne) i prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN).
Na podstawie "Trylogii klimatycznej"
Cykl warsztatów: „Rethinking Games“
Cykl warsztatów poświęcony grom wideo prowadzony przez inicjatora projektu PJATK GAME LAB Benjamina Hanusska ma na celu wzbudzenie zainteresowania grami jako elementem naszej kultury i gospodarki oraz potencjalną ścieżką kariery. Prowadzenie: Benjamin Hanussek - Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie