Das Team des Österreichischen Kulturforums Warschau braucht Verstärkung!
Wystawa
Chociaż malarstwo Stojki zrodziło się bezpośrednio z jej dramatycznego doświadczenia Holokaustu, zaczęła tworzyć dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej. Nie była profesjonalnie wyszkoloną malarką. Jednak niezależnie od tego, jej malarstwo jest niezwykle silną i spójną wypowiedzią artystyczną. Jej twórczość jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw Holokaustu, a jednocześnie świadectwem bardzo dojrzałym w swojej formie.
Festival filmowy
24. MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. WATCH DOCS to jeden z najstarszych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. Prezentuje filmy dokumentalne, w których walka o prawa jednostki łączy się ze sztuką filmową. Festiwal tworzy przestrzeń dla odważnych osób po obu stronach obiektywu i pokazuje, że zaangażowanie ma znaczenie. Więcej informacji: Strona główna | WATCH DOCS
Akcja „Książka miesiąca”
Tonio Schachinger urodził się w 1992 roku w Nowym Delhi, studiował germanistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim i sztukę kreatywnego pisania na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Jego pierwszą powieść Nicht wie ihr [Nie jak wy] wyróżniono Nagrodą Literacką Miasta Bremy.
Czytanie performatywne
Doktor Fuchs stracił wszystko – żonę, dom, pracę – po niesłusznym skazaniu za gwałt. Po wyjściu z więzienia spotyka policjantkę, która bada morderstwa powiązane z jego sprawą. Rozpoczyna się intensywny dialog pełen emocji i psychologicznego napięcia, który prowadzi do niespodziewanego finału.
Wykład
Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Ewy Wojno-Owczarskiej, która przedstawi wieloaspektowy obraz Wiednia w literaturze austriackiej. Wykład przybliży proces transformacji tej metropolii, od monarchizmu Grillparzera po ironiczną demistyfikację Röggli.
Seminarium z cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”
Na pasażerskim parowcu płynącym z Nowego Jorku do Buenos Aires dochodzi do wielkiej konfrontacji. Aktualny mistrz szachowy, Mirko Czentowić, gra z nieznanym nikomu Austriakiem, drem B., byłym więźniem Gestapo. Konfrontacja otwiera na nowo ledwie zasklepioną ranę w psychice dra B., który podczas uwięzienia obsesyjnie grał w szachy…
Otwarcie wystawy + performans
Wystawa „Transpozycja” kuratorowana przez Simonę Kasprowicz to opowieść o historii, pamięci i tożsamości osób transpłciowych, łącząca archiwalne materiały, osobiste historie i współczesne prace artystyczne, by tworzyć przestrzeń refleksji, dialogu i wspólnoty.
Pokaz finałowy
Telematyczny spektakl taneczny realizowany za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości, który odbędzie się jednocześnie w Pałacu Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Osoby tańczące w dwóch miejscach spotykają się w wirtualnej przestrzeni, gdzie ich awatary – kontrolowane poprzez sensory ruchu – wchodzą ze sobą w interakcje.
Volker Schmidt, "Zimne serce" - seminarium
13 czerwca wieczorem około godziny 22.00 peter munk kijem do golfa zabija swoja żonę lisbeth, przebieg zabójstwa jest długotrwały, narzędzie okazuje się zbyt tępe i nie doprowadza do natychmiastowego zgonu. straciwszy orientację lisbeth czołga się na kolanach w kierunku łazienki, tymczasem peter munk wymierza kolejne ciosy…., wreszcie schodzi do salonu, patrzy przez duże okno tarasu w ciemność ogrodu i nie rozpoznaje niczego, nie widzi ani kwiatów ani lasu, który porasta zbocze rozciągające się po drugiej stronie strumyka – SPRAWOZDAWCY
Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty
Wykład poświęcony kobietom w Torze
Cykl „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Bezimienny bohater tego upiornego opowiadania pracuje w supermarkecie, a w wolnym czasie jeździ na rowerze, fotografuje młodych ludzi z okna łazienki i pisze listy do dawnej ukochanej. Samotny, niezestrojony ze światem, marzy o tym, żeby być „śrubokrętem w skrzyni biegów” (…).
Spektakl
Jedna z najciekawszych sztuk Handkego, grana przez podopiecznych Teatru Potrzebnego, skupiającego osoby z niepełnosprawnością, przerabia język rzeczywistych innych w pełnoprawny teatralny projekt o wykluczeniu, władzy i ideologii. Co by było, gdyby to ci, dla których „normalne” życie stało się niemożliwe, opowiedzieli nam o swojej „normalności”, pokazując, jakim kosztem jest wytwarzana?
Dyskusja
Zapraszamy na dyskusję podsumowującą projekt Transpozycja, aby razem poszukać przyczynków do refleksji nad transstorią, jej zbieraniem, dokumentowaniem i wartościowaniem.