Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
W tym roku Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie publikuje co miesiąc na stronie internetowej BUW omówienia ciekawych książek z Austrii. Autorami tekstów napisanych na zlecenie Biblioteki Austriackiej i Austriackiego Forum Kultury są polscy krytycy i krytyczki literatury i kultury austriackiej.
Koncert muzyki kameralnej
Essence Trio to wyjątkowy zespół młodych artystów, którzy w 2023 roku połączyli siły, by dzielić się z publicznością mniej oczywistym repertuarem muzyki kameralnej. W składzie: Judyta Kluza-Sporniak (skrzypce), Filip Sporniak (wiolonczela) oraz Juliusz Goniarski (fortepian), zespół wystąpi zarówno z utworami klasycznymi, jak i tymi mniej znanymi publiczności.
Prezentacja platformy Echtzeitkunstwelt z VR
Po prezentacji w Poznaniu w 2024r. zapraszamy teraz do AFK w Warszawie na spotkanie z twórcami projektu Echtzeitkunstwelt i doświadczenie go w VR. Renata Kreil, Dominik Grünbühel, Norbert Unfug i Patryk Lichota przedstawią technologię spektakli telematycznych. Projekt, łącząc różne formy sztuki, bada możliwości performansu i interakcji w przestrzeni cyfrowej. Przy czterech stacjach VR każdy będzie mógł swobodnie doświadczyć tej formy pracy twórczej.
Warsztaty i performance z okazji 110. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora
Monika Leisch-Kiesl i Joachim Leisch, w podejściu do "Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora, podejmują się ciekawego eksperymentu. Na chwilę przywołują oryginalną ścieżkę dźwiękową i uzupełniają sztukę starannie wyselekcjonowanymi utworami z niewyczerpanych zasobów tanga argentyńskiego.
Beethoven i Wielka Poezja
W dniach 6-18 kwietnia odbędzie się 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Beethoven i Wielka Poezja”, zaprezentuje 12 dni pełnych koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, w tym wykonania dzieł Beethovena, Liszta, Mahlera i Pendereckiego.
Premiera sztuki w Teatrze Lalka w Warszawie
Po licznych czytaniach scenicznych i seminariach teatralnych, na których mogliśmy poznać twórczość dramatopisarza, zapraszamy tym razem na pełną emocji i nadziei opowieść o dorastaniu, wzajemnej trosce i odkrywaniu talentu, przeznaczoną dla osób 12+. Spektakl ukazuje, jak ważne jest wsparcie, zarówno między rodzeństwem, jak i w relacjach międzypokoleniowych.
Rozmowa prof. Adama Lipszyca z Justyną Dworczyk oraz prof. Arkadiuszem Żychlińskim
W 2023 roku, głęboko poruszeni treścią „Hałastry”, wspieraliśmy obecność Moniki Helfer na warszawskim Big Book Festival oraz prezentację książki w Bibliotece Austriackiej w Poznaniu. Rok później analizowaliśmy niuanse powieści na seminarium Literatura austriacka i psychoanaliza. Teraz czekamy na spotkanie z drugą częścią trylogii rodzinnej p.t. „Tatuś” - w kwietniu prof. Adam Lipszyc przedstawi powieść w rozmowie z jej tłumaczem, prof. Arkadiuszem Żychlińskim. W maju natomiast sam tłumacz opowie o swym warsztacie na spotkaniu w Instytucie Germanistyki UW.
„Kobiety w Torze“: wykład Belli Szwarcman-Czarnoty
Wykład poświęcony kobietom w Torze
Wykład dra Olivera Schürera w ramach programu „More than Human”
Co mają wspólnego lalki japońskiego teatru Bunkuru – tzw. Ningyō i europejskie mechaniczne atrapy postaci ludzkich z XVIII w.? Jak wpłynęły one na rozwój automatyki i przemysłu w obu odległych kulturach? Zapraszamy do małych studiów porównawczych na spotkaniu z profesorem Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu.
Wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego
Zapraszamy serdecznie na wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego, który będzie poświęcony przybyszom z Cesarstwa Austrii, którzy od końca XVIII wieku osiedlali się w Królestwie Galicji i Lodomerii – kraju związkowym imperium Habsburgów. Na wydarzeniu, specjalista prześledzi barwne losy licznych rodzin i na ich podstawie przyjrzy się fenomenowi ich integracji, asymilacji i polonizacji.
Koncert
Kenji Araki to jeden z najbardziej intrygujących artystów współczesnej sceny post-klubowej. Jego muzyka łączy eksperymentalne brzmienia, hipnotyzujące wizualizacje i intensywną energię. Zadebiutował albumem „Leidenzwang” (2022) i od tego czasu zdobywa uznanie na europejskich festiwalach. W Chmurach artysta wystąpi wraz z LustSickPuppy z Nowego Jorku, który łączy breakcore, rap i noise.
Elfriede Jelinek, Cienie. Eurydyka mówi
Nigdy nie wpadłabym na pomysł, żeby ramiona wyciągać tęsknie i chcieć powrotu. Nie ma ani szczęścia, ani nieszczęścia, tylko czerń, coś miękkiego, co się zapada w sobie, co się wchłania, cień wchłania cień, czerń wchłania czerń. Ja cień, jak mi dobrze, jak miło, jak cudnie, i nic więcej, nie ma nic więcej, tylko cień. Sama w sobie się zgniatam, rzucam siebie, której już nie ma, w cień, cień w cień, cienie, mnie nie ma, to cienie. – Eurydyka
„Pociecha rzeczy okrągłych” w cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
To kolejne opowiadanie Setza, które dogłębnie badamy na seminarium. Twórca, uważany przez Elfriede Jelinek za najlepszego współczesnego pisarza austriackiego, jest mistrzem opowiadań. Inspirację czerpie z romantycznej tradycji grozy i groteski oraz klasyki science-fiction. Pasjonują go nowe technologie i sztuczne języki. Dyskusję prowadzą Ewa Modzelewska-Kossowska i prof. Adam Lipszyc.
Wystawa
Wolfgang Wirth z Austrii na wystawie indywidualnej Geometrie zmiany w CSW w Toruniu.