Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Elise Richter – Wiedeńska Prekursorka w kształceniu wyższym kobiet
Wykład Magdaleny Popławskiej z serii: 
„Austriaczki w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć” 

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Biblioteka Austriacka, Krakow
Partnerzy: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Śląski

Elise Richter swoim postępowaniem przyczyniła się nie tylko do zmiany postrzegania aspiracji naukowych kobiet, ale także znacząco wpłynęła na poszerzenie zakresu praw płci pięknej. W życiu zawsze musiała dowodzić swoich umiejętności. Jako jedna z pierwszych kobiet w Austrii napisała habilitację, a następnie została profesorem nadzwyczajnym. Stygmatyzowana ze względu na swoją płeć oraz wyznanie, nie obawiała się dążyć do wyznaczonych celów i rozwijać się naukowo – opublikowała ponad 250 prac. W 1922 roku stanęła na czele Związku Uczonych Kobiet Austrii, któremu przewodniczyła aż do 1930 roku. Ze względu na uwarunkowania polityczno-historyczne Richter została pozbawiona praw obywatelskich, zwolniona z pracy oraz skazana na egzystencję w ubóstwie. Do dziś wiele kontrowersji budzi także sprzedaż liczącego około 3000 woluminów księgozbioru. Jej życie stanowiło nie tylko manifest nieustannej walki z uprzedzeniami, ale przede wszystkim dowodziło konieczności zmian w położeniu kobiet w społeczeństwie, ponieważ każda kobieta mimo przeciwności losu może z sukcesem rozwijać się naukowo.

Magdalena Popławska jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach/Sosnowcu. Jej zainteresowania badawcze obejmują literaturę okresu Vormärz, literaturę kobiecą XIX i XX wieku, literackie reprezentacje kobiet w powieści niemieckojęzycznej, niemieckojęzyczną literaturę współczesną oraz zagadnienia komparatystyczne.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.


16.12.2022 (Friday.), 10:00 am.
Biblioteka Jagiellońska
ul. Oleandry 3, Kraków
In polish
Entrance free




16.12.2022 10:00 Biblioteka Jagiellońska
ul. Oleandry 3
Kraków
Po polsku / wstęp wolny