Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

The Vitruvian Human
Hungry Sharks w finale 12. Konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!
Koncepcja / choreografia: Valentin Alfery
Wykonanie: Alexander Tesch
Czas: 11 min.

Na swoim rysunku człowieka witruwiańskiego Leonardo da Vinci opisuje wyidealizowane wymiary ciała w odniesieniu do koła i kwadratu. Ten portret jest artystycznym punktem wyjścia i staje się obiektem badań dla solowego performera. Dążenie do ideału i porażka w dążeniu do perfekcji stają się główną siłą napędową tańca, choreografii i improwizacji.

Choreograf Valentin Alfery i producentka Dusana Baltic założyli zespół taneczny Hungry Sharks w 2011 roku. W celu ustanowienia stylów tańca miejskiego w teatrach, zespół regularnie produkuje pełnometrażowe utwory do tańca miejskiego na potrzeby międzynarodowych przedstawień. Swoje produkcje wykonują w Austrii, Niemczech, USA, Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, Szwecji i na Sri Lance.

Człowiek witruwiański (wł. Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio, „Proporcje ciała ludzkiego wg Witruwiusza”) – rysunek autorstwa Leonarda da Vinci upowszechniony przez niego około roku 1490. Rysunek, stworzony ołówkiem i atramentem na papierze, przedstawia figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat (łac. Homo Quadratus, „człowiek kwadratowy”). Rysunkowi towarzyszy tekst sporządzony tzw. pismem lustrzanym. Z tekstu wynika, że rysunek stanowi ilustrację do fragmentu Księgi III traktatu „O architekturze ksiąg dziesięć” Witruwiusza, poświęconego proporcjom ludzkiego ciała. Witruwiusz charakteryzuje ludzką sylwetkę jako będącą głównym źródłem proporcji klasycznego porządku architektonicznego. W tym przypadku zwrócono uwagę na fakt, że wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozstawionych ramion.

Odbywający się w ramach Krakowskiego Festiwalu Tańca konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, podczas którego prezentowane są krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianym tańcu współczesnym. Mimo iż 3…2…1…TANIEC! ma charakter konkursowy, podstawowym założeniem wydarzenia jest dialog. Przede wszystkim w postaci rozmowy pokonkursowej, kiedy jurorzy omawiają z uczestnikami i publicznością zaprezentowane prace oraz dyskutują o choreografii w ogóle. Konkurs w KCC jest bliżej formy przeglądu niż konfrontacji. Umożliwiamy kontakt artystek i artystów z profesjonalnym jury oraz rozpoczynamy otwartą rozmowę, dzięki czemu inspirujemy się wzajemnie sposobami patrzenia na taniec i konstruowania go.


03.08.2023, 17:00
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków
Bilety na miejscu
Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/kcc/krakowskifestiwaltanca/







03.08.2023 17:00 Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków
Bilety