Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: teraz teatr / teatr teraz”
Przypadek Petera Munka
Volker Schmidt, Zimne serce
Prowadzenie: Magdalena Daroch, Agnieszka Jezierska-Wiśniewska, Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Volker SchmidtZimne serce, przeł. Karolina Bikont 
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego


13 czerwca wieczorem około godziny 22.00 Peter Munk kijem do golfa zabija swoja żonę Lisbeth, przebieg zabójstwa jest długotrwały, narzędzie okazuje się zbyt tępe i nie doprowadza do natychmiastowego zgonu. straciwszy orientację Lisbeth czołga się na kolanach w kierunku łazienki, tymczasem Peter Munk wymierza kolejne ciosy…., wreszcie schodzi do salonu, patrzy przez duże okno tarasu w ciemność ogrodu i nie rozpoznaje niczego, nie widzi ani kwiatów ani lasu, który porasta zbocze rozciągające się po drugiej stronie strumyka – SPRAWOZDAWCY

Zimne serce (2013) Volkera Schmidta – austriackiego autora nagradzanych sztuk teatralnych, reżysera i aktora – to przypowieść dla dorosłych, oparta na motywach baśni niemieckiego nowelisty i powieściopisarza Wilhelma Hauffa (1802-1827) z roku 1827, której bohaterem jest, tak jak i u Schmidta, niejaki Peter Munk. Wymienił on swe serce na zimny kamień i pokaźną kwotę talarów. Historia, która z perspektywy dzisiejszego czytelnika trącić już może nieco myszką, w sztuce Schmidta staje się wielopłaszczyznowym studium namiętności i upadku współczesnego everymana przedstawionym w szerokim kontekście społecznym. Autor demistyfikuje obrazy szczęśliwości i dobrobytu tworzone przez system neoliberalny. Tu nic nie ma za darmo a profity materialne zawsze są okupione jakąś stratą. Bohater nie uczestniczy w grze o sumie dodatniej, w której zyskiwałyby obie strony. Empatia, człowieczeństwo? Bez żartów. Gra o pieniądze rządzi się innymi regułami.


09.12.2024 (pon.), Godz. 19:00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZAqdeisrzkjEtKdJrRnzC_KMxgllufaZgKj





 

09.12.2024 19:00 ON-LINE

Po polsku / Rejestracja