Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład dra Rafała Matuszewskiego z cyklu „Lunchtime Lectures” 
Antyczni prekursorzy Freuda? Sny i ich znaczenie w świecie grecko-rzymskim

Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partnerzy: Polski Instytut Studiów Zaawansowanych Polskiej Akademii Nauk (PIASt), Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi, Koło Starożytnicze, Classica et Mediaevalia

Gdy pod koniec 1899 r. ukazała się po raz pierwszy – w nakładzie zaledwie 600 egzemplarzy – pozycja Die Traumdeutung wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda, nikt nie mógł przypuszczać (zwłaszcza, że owych 600 egzemplarzy nie udało się sprzedać nawet w ciągu ośmiu lat po wydaniu), że dzieło to stanie się jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych książek XX wieku. Książka ta nie powstałaby jednak, gdyby jej autor nie zetknął się z dorobkiem antyku grecko-rzymskiego i nie postanowił czerpać z niego pełnymi garściami. Ślady wpływu autorów starożytnych na Freuda znać na niemal każdej stronie jego dzieła, a miejsce szczególne należy się tu Artemidorowi – autorowi jedynego ocalałego antycznego traktatu o sztuce interpretacji snów. Wykład przybliży teorie i metody interpretacji snów w starożytności oraz niektóre podstawowe problemy związane z badaniem snów i ich znaczenia.

dr Rafał Matuszewski – pracownik Wydziału Nauk o Starożytności Uniwersytetu w Salzburgu, Junior Fellow w Polskim Instytucie Studiów Zaawansowanych PIASt. Zainteresowania naukowe: historia kultury i społeczeństwa Grecji i Rzymu; religia, mity i magia w starożytnych kulturach obszaru śródziemnomorskiego; historia ciała i płci; sen i marzenia senne w ujęciu historycznym.


19.07.2022 (wt.), 13:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/8, Warszawa
Po polsku





 

19.07.2022 13:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny / po polsku