Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład: 
Wokół Christine de Pizan

Christine de Pizan - średniowieczna prekursorka feminizmu w słowie i obrazie, i jej „Księga o Mieście Pań", była pisarką, poetką, krytyczką literacką i filozofką zatrudnioną na dworze króla francuskiego Karola V. W swojej twórczości odważnie podejmowała sprawy kobiece, wdawała się w spory w kontrze do mizoginicznych tekstów jej czasów. Jest uważana za prekursorkę feminizmu. W swojej książce Le Livre de la Cité des Dames (Księga o Mieście Pań) ukończonej w 1405 roku stworzyła prawdziwą herstorię, budując metaforyczne miasto złożone z historii kobiet na przestrzeni wieków. Monika Leisch-Kiesl jest autorką książki „Lady Reason and the Writing of History. Christine de Pizan's Le Livre de la Cité des Dames”, w której w niezwykły sposób opisuje wizualne, historyczne i filozoficzne konteksty dzieła Christine de Pizan.

Prof. Monika Leisch-Kiesl: 
Moja perspektywa obraca się wokół historii sztuki i estetyki – rozumianej jako pewien szczególny sposób postrzegania rzeczywistości. Zachowało się pięć rękopisów „Księgi o mieście pań” (ok. 1405 r.), które zostały opracowane artystycznie pod nadzorem autorki i które istotnie odróżniają się od wszystkich późniejszych ilustrowanych rękopisów. Obrazują one czytelnikom i czytelniczkom, w jaki sposób dzieła naukowe i aktywność polityczna Christine de Pizan wzajemnie się przeplatają.

Monika Leisch-Kiesl – historyczka sztuki, filozofka. Profesorka Historii Sztuki i Estetyki na Katolickim Prywatnym Uniwersytecie w Linz. Profesorka gościnnie prowadząca seminaria na uniwersytetach Austrii, Niemczech i Szwajcarii. (www.leisch-kiesl.com)


12.09.2024 (śr.), godz. 18:00
Muzeum HerStorii Sztuki
Pałac Potockich,
Rynek Główny , 
Kraków
Po angielsku, wstęp wolny




















12.09.2024 18:00 Muzeum HerStorii Sztuki
Pałac Potockich, Rynek Główny,
Kraków
Po angielsku, wstęp wolny