Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Śladami austriackich naukowczyń” 
Kobiety w Wiedeńskim Instytucie Radowym
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ośrodek Kultury Austriackiej – Biblioteka Austriacka UAM
Partnerzy: Piękniejsza Strona Nauki, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu


Latem 1914 roku zakończyła się budowa Instytutu Curie przy ulicy Pierreʼa Curie w Paryżu – legendarnego wręcz ośrodka naukowego, w którym pracowała i który stworzyła Maria Skłodowska-Curie. Należy jednak pamiętać, że Instytut Madame Curie nie był wcale pierwszym tego typu na świecie – w 1910 roku ukończono bowiem budowę Instytutu Radowego w Wiedniu. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ nie istniała inna instytucja na świecie, którą można było przyjąć za wzór. Oficjalne otwarcie nastąpiło 28 października 1910 roku. Świadectwem sukcesu projektu pierwszego dyrektora placówki Stefana Meyera może być to, że Instytut Radowy w Paryżu, który rozpoczął działalność w 1915 roku, bardzo przypominał swój odpowiednik z Wiednia. Do końca 1910 roku fizycy z Wiedeńskiego Instytutu Radowego byli już uznawani za czołowych uczonych w europejskiej grupie badającej radioaktywność. Instytut wiedeński stanowił idealne miejsce zarówno do badania radu, jak i eksperymentalnych studiów nad radioaktywnością. A badania prowadziło tam wiele kobiet, których osiągnięcia naukowe stały na najwyższym poziomie.

Tomasz Pospieszny: profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.


28.04.2022 (czw.), 18:00
Ośrodek Kultury Austriackiej
ul. Zwierzyniecka 7, Poznań
Transmisja wykładu na kanale YT: 
https://youtu.be/05Q5riIGbTQ
Po polsku

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.












 

28.04.2022 18:00 Ośrodek Kultury Austriackiej 
– Biblioteka Austriacka
ul. Zwierzyniecka 7
Poznań
Transmisja wykładu na kanale YT