Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

 

Wykład:
Poczucie przynależności narodowej w Rijece po I wojnie światowej: między namiętnością a obojętnością
Organizator: Pracownia Obszaru Postjugosłowiańskiego (Uniwersytet Warszawski)


Okupacja Rijeki przez Gabriela D'Annunzio (wrzesień 1919 – styczeń 1921) konfrontuje zajmujące się nią dziedziny – historiografię, studia nad pamięcią, literaturoznawstwo – z problemem bardzo różnych, często sprzecznych i wzajemnie wykluczających się interpretacji. Tradycyjne narracje o upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego zazwyczaj koncentrują się na powstaniu sentymentów narodowych wśród jego byłych obywateli. Okupacja Rijeki jest zwykle przedstawiana jako starcie między nacjonalizmami włoskim i chorwackim/jugosłowiańskim, które doprowadziło do wojen pamięci, napięć politycznych i incydentów dyplomatycznych, które trwają do dziś. Jednak najnowsze badania starają się wyjść poza ściśle narodowe kategorie, ujawniając nawyki, postawy, praktyki i emocje, które pozostają głęboko związane z dziedzictwem Imperium. Podczas wykładu przeanalizowane zostaną korzyści i ograniczenia związane z „narodową obojętnością” dla zrozumienia przypadku Rijeki po I wojnie światowej. Opierając się na historii emocji i przykładach pochodzących ze wspomnień, pamiętników i dzieł literackich, wykład rozpocznie dyskusję na temat „narodowego sentymentu” i „narodowej obojętności”, obejmując szersze spektrum emocji – począwszy od znudzenia i obojętności po entuzjazm, miłość, rozczarowanie, złość, nienawiść, urazę, rezygnację i depresję.

Natka Badurina jest profesorką nadzwyczajną w Katedrze Języków Obcych i Literatur na Uniwersytecie w Udine we Włoszech. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą relacje między literaturą a ideologią, gender studies, dyskurs świadectw i studia nad pamięcią kulturową w regionie północnego Adriatyku. Jest autorką następujących książek (w języku chorwackim): Illegitimate Daughters of Illyria: Croatian Literature and Ideology in the 19th and 20th Centuries (Zagrzeb, 2009), The Fallacy of the Curse: Sublimity and Gender Roles in 19th-century Croatian Historical Tragedies (Zagrzeb, 2014) oraz Fear of Remembering: Literature and the North Adriatic on the Ruins of the Twentieth Century (Zagrzeb, 2023).


18.11.2024 (pon.), godz. 18:00 
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Po angielsku
Wstęp wolny




 

 

18.11.2024 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Auf Englisch / Eintritt frei