Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Małpi gaj! Dziewczyńskie i chłopackie zagrywki w prozie Teresy Präauer”
– warsztaty z udziałem autorki.
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Egzaminacyjne Instytutu Goethego w Łodzi 
Foto: Thomas Langdon

Spotkanie jest czwartą edycją zainicjowanego w 2018 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego cyklu warsztatów pt. „Literatura i zaangażowanie.” 

Teresa Präauer
, urodzona w 1979 roku w Linzu, jest pisarką i artystką sztuk wizualnych, mieszka w Wiedniu. Studiowała malarstwo oraz germanistykę na uniwersytetach salzburskim, berlińskim i wiedeńskim. W 2012 roku jej powieść „Für den Herrscher aus Übersee” wyróżniona została nagrodą literacką „aspekte” za najlepszy debiut w prozie niemieckojęzycznej. W roku 2014 ukazał się jej Künstlerroman „Johnny und Jean”, który nominowano do nagrody Targów Książki w Lipsku. Powieść „Oh Shimmi” kandydowała do nagrody w konkursie literackim im. Ingeborg Bachmann. Jej kolejne publikacje to esej „Tier werden” – w 2018 roku i w 2021 tomik opowiadań „Das Glück ist eine Bohne” oraz zbiór refleksji literackich „Teresa Präauer o Ilse Aichinger” (wydany w ramach wiedeńskiej serii piśmienniczej „Autorinnen feiern Autorinnen” / „Autorki celebrują autorki”. W roku 2022 ukazały się „Cranach A-Z” (w ramach wielkiej wystawy Cranacha w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum) oraz opowiadanie „Mädchen”.

Teskty publicystyczne i rubryki Teresy Präauer ukazywały się m.in. w czasopiśmie literackim „Volltext”, dzienniku „Salzburger Nachrichten” oraz na stronach nachtkritik.de oraz ZEIT ONLINE. Jej prace graficzne prezentowano na licznych wystawach autorskich i grupowych.

Laureatka m.in. nagrody im. Ericha Frieda (2017), Literackiej Nagrody Promocyjnej im. A. von Droste Hülshoff miasta Meeresburg (2015), Literackiej Nagrody Promocyjnej im. F. Hölderlina miasta Bad Homburg (2015) oraz nagrody im. B. Wittera (2022).

Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”)https://www.literaturdialoge.at




22.10.2022 (sb.), 10:30-18:00
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Pomorska 171/173, sala -27 (poziom -1)
Wstęp wolny
Po niemiecku





22.10.2022 10:30-18:00 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Pomorska 171/173
Łódź
Wstęp wolny / po niemiecku