Warsztaty w ramach cyklu „Smart Cities”, Vol. 2.
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury/KN Smart City PW
Jakie są ogólne problemy związane z globalną zmianą klimatu? Dlaczego musimy przystosować się do jej konsekwencji i je łagodzić? Dlaczego powinniśmy martwić się o zasoby wodne? Powyższe kwestie będą omawiane podczas majowego spotkania. Zostaną też poruszone kluczowe zagadnienia, takie jak wykorzystanie szarej wody, odzysk energii i składników odżywczych ze ścieków w budynkach jak i wiele innych.
Warsztaty obejmować będą serię wykładów prowadzonych przez doświadczonych specjalistów i naukowców zajmujących się tematyką zarządzania wodą w przestrzeni miejskiej. W gronie prelegentów znajdą się m.in. specjalny gość Ernst Schriefl z austriackiej firmy Schöberl & Pöll GmbH oraz Tomasz Kijewski i Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Poruszane zagadnienia staną się punktem wyjścia do wspólnej analizy i dyskusji w ramach pracy w grupach.
Nie wykluczamy również udziału dodatkowych gości specjalnych. Planowane są także atrakcje towarzyszące, które urozmaicą program warsztatów i stworzą okazję do swobodnej wymiany doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.
15.05.2025 (czw.), godz. 17:00
Politechnika Warszawska
ul. Rektorska 4, Warszawa
Po angielsku
Wstęp wolny / REJESTRACJA (więcej informacji na wydarzeniu na Facebook)
Dr Tomasz Kijewski jest członkiem zespołu Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie. Dr Kijewski jest biologiem specjalizującym się w genetyce fauny morskiej oraz edukatorem. Jako współtwórca projektu „Ocean Zmian” https://oceanofchanges.com jest zaangażowany w działania edukacyjne, biorąc udział bądź współorganizując liczne festiwale i pikniki naukowe oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i dorosłych. Tomasz należy do zespołu redagującego i produkującego serię filmów „Niepodręcznik Oceaniczny” i jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, także jako autor bloga www.rybanapiatek.wordpress.com
Prof. dr hab. Tymon Zieliński jest liderem zespołu Badania i Edukacji w zakresie Klimatu i Oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Tymon Zieliński jest aktywnym badaczem, współautorem ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych oraz ponad 200 wystąpień konferencyjnych, a także uczestniczy w procesie wydawniczym, jako edytor tematyczny w międzynarodowych czasopismach, m.in. w Frontiers in Marine Science, Atmosphere, Oceanologia czy Sustainability.
Od 2025 roku, Tymon jest Deupty Joint Coordinator w Regular Process for Global Reporting and Assessment of the State of the Marine Environment gdzie od 2016 roku reprezentuje Europę Środkowo-Wschodnią. Tymon w 2019 roku został członkiem European Marine Board Communication Panel, a od 2024 jest jego przewodniczącym. W latach 2020-2022 był także przewodniczącym grupy roboczej ds. Klimatu i Oceanów Koalicji EU4Ocean. W 2022 roku, Tymon Zieliński wygłosił zaproszone przemówienie w ramach sesji plenarnej UN Ocean Conference, która odbyła się w lipcu w Lizbonie.
Tymon bierze udział w wielu projektach naukowych i edukacyjnych, z zakresu badania procesów zachodzących w systemie ocean-atmosfera i dotyczących zmiany klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zrównoważonego rozwoju. Tymon od początku swojej kariery zawodowej jest zaangażowany w działania edukacyjne, zarówno w nauczaniu formalnym, jak i poza formalnym. W IO PAN, Tymon Zieliński jest koordynatorem Szkoły Doktorskiej GeoPlanet.
W uznaniu swoich dokonań naukowych oraz organizacyjno-edukacyjnych Tymon został w roku 2021 ,,twarzą” europejskiej akcji dot. Research Integrity oraz został wyróżniony tytułem Green Hero by BNP Paribas for climate research and education. Pełne CV można znaleźć pod następującym adresem: https://www.iopan.pl/KlimatOceany/ZielinskiTymonCV.html.
Dr Ernst Schriefl posiada wykształcenie akademickie w zakresie ekonomii energii, technologii środowiska, fizyki budowli oraz informatyki. Od 25 lat zajmuje się różnorodnymi zagadnieniami związanymi z budownictwem zrównoważonym (sustainable buildings). Obecnie (od 2017 roku) pracuje w firmie Schöberl & Pöll GmbH – biurze inżynierskim z siedzibą w Wiedniu, specjalizującym się w fizyce budowli, efektywności energetycznej oraz wydajności energetycznej budynków.