Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

"Café As - historia przetrwania Szymona Wiesenthala"
Wystawa w ramach XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"
Otwarciu wystawy towarzyszyła dyskusja o Szymonie Wiesenthalu, podczas której przybliżona została jego biografia i działalność: https://www.youtube.com/watch?v=dJIMr7xeapo&feature=youtu.be


Udział: 
Béla Rásky – dyrektor zarządzający the Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies (VWI)
Konstanty Gebert - dziennikarz, publicysta i tłumacz związany z Gazetą Wyborczą gdzie publikuje pod pseudonimem Dawid Warszawski.
Moderatorka: 
Anna Duńczyk-Szulc - Zastępczyni Dyrektora ds. Programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, współkuratorka wystawy stałej oraz kuratorka wystaw czasowych.


Szymon Wiesenthal
jest dzisiaj znany jako człowiek, który poświęcił życie wysiłkom na rzecz oddania sprawiedliwości ofiarom Shoah. Zapomniano natomiast o zawodzie architekta, który wykonywał, zanim zaczął go prześladować reżim narodowosocjalistyczny. Będąc w 1945 r. więźniem obozu koncentracyjnego Mauthausen, poznał polskiego więźnia Edmunda Staniszewskiego, który raz po raz donosił mu jedzenie, ratując mu w ten sposób życie. Koniec wojny był już do przewidzenia. Edmund Staniszewski miał nadzieję, że będzie mógł otworzyć w Poznaniu kawiarnię, w związku z czym poprosił Szymona Wiesenthala o pomysły na projekt. Ten jeszcze w obozie wykonał wstępne szkice. W pierwszych tygodniach po wyzwoleniu udoskonalił je, przygotowując pełne rysunki. Zaprojektował widok zewnętrzny i wewnętrzny, stroje dla personelu, a nawet plakaty reklamowe – dzisiaj powiedzielibyśmy, że opracował „corporate identity”. Kawiarnia As nigdy jednak nie powstała. Muzeum Żydowskiemu w Wiedniu udało się nabyć ponad 80 szczegółowych projektów dzięki pomocy US Friends of the Jewish Museum Vienna. To wyjątkowe i istotne świadectwo przetrwania w morderczym systemie narodowego socjalizmu.  

Wystawa w witrynie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie została przygotowana na Festiwal Warszawa Singera w oparciu o wystawę Café As. The Survival of Simon Wiesenthal prezentowaną w ubiegłym roku w Muzeum Żydowskim w Wiedniu.


23.08-13.09.2020
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa

Pod poniższymi linkami wystawę "Cafe As" prezentujemy w wersji cyfrowej:
w języku polskim (.pdf)
w języku niemieckim (.pdf)
w języku angielskim (.pdf)








23.08 - 13.09.2020 Warszawa