Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Zmiennymi kluczami - Literatura a doświadczenie
W setną rocznicę urodzin Paula Celana

Organizatorzy i Partnerzy:
Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Gdański), Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Kaszubski, Kilogram Records, Mikołaj Trzaska, Academia Baltica (Lübeck / Sankelmark bei Flensburg), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Gdańsk, Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Paul Celan
(1920–1970), urodzony w niemieckojęzycznej żydowskiej rodzinie w Czerniowcach na Bukowinie, to jeden najwybitniejszych poetów literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który podjął tematykę Holocaustu. Próbował oddać powojenną traumę, ale i stawić czoła powojennej rzeczywistości ufundowanej na wyparciu niewygodnych prawd. Uczestnicy projektu podejmą refleksję nad celanowskim praktykowaniem poezji oraz odczytywaniem twórczości Paula Celana w Polsce, Austrii, Niemczech i na świecie. Zastanowią się, czego oczekują od literatury w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, w której coraz silniej ton nadają nacjonalistyczne tendencje i fake news.
Wydarzenie obejmuje sesję popularnonaukową, spektakl słowno-muzyczny, dyskusję badaczy i artystów oraz wydanie publikacji zbiorowej.


3.12.2020 (Czw.)
ON-LINE
Po polsku
Szczegóły od 25.11 na stronach: 
www.ikm.gda.pl i www.narracjepogranicza.eu

 

03.12.2020
ON-LINE