Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Granty

Aktualne informacje na temat stypendiów w Austrii znajdują się na stronie Austriackiego Centrum Wymiany Akademickiej www.grants.at. Na stronie oead.map znaleźć można wszelkie placówki na świecie, które współpracują z Centrum. 
Jeśli chcieliby Państwo studiować w Austrii, proszę skorzystać z praktycznej bazy uczelni wyższych i wykazu kierunków studiów www.studienwahl.at oraz informacji o życiu i studiowaniu w Austrii www.studyinaustria.at Austriacki Fundusz Integracyjny oferuje portal poświęcony kursom niemieckiego w Austrii sprachportal.integrationsfonds.at
Do nauczania języka niemieckiego w kontekście austriackim przeznaczony jest portal www.kulturundsprache.at, z którego pobrać można bezpłatne materiały dydaktyczne.

Stypendia dla twórczyń i twórców filmowych z Austrii 2024

Termin nadsyłania zgłoszeń: 05.02.2024
Stypendia przeznaczone są dla artystek i artystów profesjonalnie zajmujących się filmem, których twórczość cechuje eksperymentalny i innowacyjny charakter. Stypendia mają umożliwić im przygotowanie projektów filmowych w fazie koncepcji i badań. O stypendium mogą ubiegać się artystki i artyści z dyplomem uczelni artystycznej, którzy jednocześnie są obywatelami Austrii lub mieszkają i pracują w Austrii. W ramach programu przyznanych zostanie 5 stypendiów w wysokości 1.500 Euro miesięcznie każde na okres od 1 do maksymalnie 3 miesięcy.

Uniwersyteckie stypendium Ernsta Macha w roku akademickim 2024/2025

Termin nadsyłania zgłoszeń: 01.02.2024
Stypendia Ernsta Macha przeznaczone są dla absolwentek i absolwentów, studentek i studentów studiów doktorskich wszelkich kierunków, którzy chcieliby studiować w Austrii w roku akademickim 2024/2025 przez okres 1-9 miesięcy. Stypendia przeznaczone są dla osób z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego lub angielskiego, które urodziły się 1.10.1988 lub później.

Program stypendialny Cyfrowy Humanizm Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu - wiosna 2024

Termin nadsyłania zgłoszeń: 30.09.2023

Trzymiesięczny stacjonarny program stypendialny Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu "Cyfrowy humanizm" ma na celu opisanie i analizę złożonej interakcji technologii i człowieka. Starsi i młodsi wizytujący naukowcy i naukowczynie są zapraszani do zbadania bieżących wyzwań intelektualnych w złożonej interakcji ludzi i maszyn. Podczas stypendium będą mogli oni pracować nad kluczowymi tematami w tej dziedzinie, prowadzić interdyscyplinarne badania oraz poprowadzić wykłady i dyskusje skierowane do publiczności w Wiedniu i poza nim.

Konkurs literacki „nah und fern“ w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Salzkammergut 2024

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.10.2023
Konkurs literacki "nah und fern" na teksty prozy i prozy lirycznej w języku niemieckim skierowany jest do twórczyń i twórców, którzy przedstawią w nich swoją osobistą perspektywę na Europę. Szczególnie istotna jest tu tematyka m.in. tożsamości, kultury pamięci i wpływu globalizacji w cyfrowym stuleciu. 
Konkurs skierowany jest do osób dorosłych oraz młodzieży (w wieku 15-19 lat).

Webinarium metodyczne dla nauczycielek i nauczycieli języka niemieckiego

Termin nadsyłania zgłoszeń: 07.02.2024
Zapraszamy na 1. webinarium p.t. "Werden wir in Zukunft noch Fremdsprachen lernen? Auf dem Weg zum KI-gestützten Universalübersetzer".  Odbywa się ono w ramach programu austriackiego Federalnego Ministerstwa Edukacji, Nauki i Badań Naukowych "Kultur und Sprache", który wspiera nauczycielki i nauczycieli języka niemieckiego, proponując im innowacyjne metody przekazywania języka niemieckiegoo oraz nowoczesnego obrazu Austrii w procesie nauczania. Program "Kultur und Sprache" odpowiada założeniom metodycznym zasady pluricentrycznej DACH.

Stypendia Artist-in-Residence w Styrii 2024

Termin nadsyłania zgłoszeń: 07.08.2023
Cztery stypendia stacjonarne czekają na twórczynie i twórców (do 40 r.ż.), którzy chcieliby spotkać się z krajobrazem artystycznym Styrii. Stypendystki i stypendyści mieszkać będą w centrum Grazu w barokowym otoczeniu seminarium duchownego. Długość pobytu zależy od przedsięwzięcia artystycznego, ale wynosić powinno minimum dwa miesiące. Miesięczne wsparcie to 1.100 Euro.