Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Granty

Aktualne informacje na temat stypendiów w Austrii znajdują się na stronie Austriackiego Centrum Wymiany Akademickiej www.grants.at. Jeśli chcieliby Państwo studiować w Austrii, proszę skorzystać z praktycznej bazy uczelni wyższych i wykazu kierunków studiów www.studienwahl.at oraz informacji o życiu i studiowaniu w Austrii www.studyinaustria.at Austriacki Fundusz Integracyjny oferuje portal poświęcony kursom niemieckiego w Austrii sprachportal.integrationsfonds.at

Stypendium literackie miasta Graz 2021/2022 dla autorek i autorów

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.03.2021
Idea tradycyjnego pisarza miejskiego średniowiecza, który protokołował posiedzenia rajców miejskich, została tu podjęta w nowatorski, współczesny sposób. Zaproszona pisarka/pisarz będzie miał/a możliwość poświęcenia się pracy literackiej i zmierzenia się z atmosferą i środowiskiem kulturalnym miasta w spokoju i bez presji finansowej (miesieczna dieta to 1.300 €). Do udziału zaproszone są literatki i literacki z dorobkiem artystycznym. Stypendium trwa od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022. 
 

Spheres of a Genius 2021 - jazzowy konkurs kompozytorski Prywatnego Uniwersytetu Jam Music Lab w Wiedniu

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.03.2021
Konkurs poświęcony jest twórczości kompozytorskiej Leonarda Bernsteina. Do udziału zaproszone są twórczynie i twórcy, którzy w swej krótkiej kompozycji pragną zmierzyć się ze stylistyką Bernsteina, zinterpretowac ją w ambitny, nowatorski sposób i zaproponować dla niej nowy język wyrazu.
Główna nagroda to prezentacja kompozycji podczas koncertu w Konzerthaus w Wiedniu po batutą Marin Alsop, jego transmisja i nagranie oraz nagroda pieniężna w wys. 5.000 Euro. Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych.

STRABAG Artaward 2021 dla twórczyń i twórców rysunku i malarstwa

Termin nadsyłania zgłoszeń: 05.02.2021
Także w tym roku konkurs STRABAG Artaward  przeznaczony jest dla twórczyń i twórców m.in. z Polski, których głównym obszarem działań kreatywnych jest rysunek i malarstwo. Do ubiegania się o nagrodę zapraszamy osoby z rocznika 1981 i mlodsze, które posiadają dyplom wyższej uczelni artystycznej. Do konkursu zgłaszać można prace, które są własnością twórczyń i twórców i jednocześnie nie zostały wyróżnione wcześniej w żadnym innym konkursie. Na zwyciężczynie i zwycięzców czekają nagrody w wysokości 15.000-5.000 Euro oraz w formie prezentacji prac w Strabag Kunstforum i na wystawach indywidualnych w Strabag Artlounge w Wiedniu. 
 

Nagroda Cesarza Maksymiliana za wkład w tworzenie polityki lokalnej i regionalnej w Europie (2021)

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
Nagroda Cesarza Maksymiliana przyznawana jest za projekty społeczne, które - na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej - w wyjątkowy sposób przyczyniają się do budowania zrozumienia i integracji europejskiej, pokojowego współistnienia oraz spójności w Europie. Skuteczność projektu, trwałość i kreatywność, a także nacisk na przekonanie innych grup docelowych do zaangażowania się we wspólne działania na rzecz Europy są istotnymi przesłankami przy wyborze laureatek/laureatów. Nagroda pieniężna (10.000,- Euro) przeznaczona jest na realizację zwycięskiego projektu.

Program rezydencyjny Paul Celan Fellowship dla tłumaczek i tłumaczy 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Paula Celana nie tylko licznymi wydarzeniami kulturalnymi jak konferencje o jego twórczości czy dyskusje wokół jego książek, ale przekazujemy też tradycyjnie już zaproszenie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu do udziału w konkursie na pobyt rezydecyjny dla tłumaczek i tłumaczy w IWM. Szczególne znaczenie będzie miała praca nad przekładem publikacji autorek i autorów z Europy Wschodniej oraz/lub tworzonych przez naukowczynie.

Program rezydencyjny Milena Jesenská Fellowship dla dziennikarek i dziennikarzy kultury 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
Program rezydencyjny Milena Jesenská Fellowship Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu przeznaczony jest dla dzienniakarek i dziennikarzy kultury, którzy chcieliby, z dala od codziennych obowiązków zawodowych, skoncentrować się na pogłębionej pracy nad wybranym tematem. Kultura jest tu rozumiana szeroko, także jako kultura życia społecznego. 
Stypendium skierowane jest do dziennikarek i dziennikarzy ze znaczącym dorobkiem zawodowym bez ograniczeń wiekowych.