Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Granty

Aktualne informacje na temat stypendiów w Austrii znajdują się na stronie Austriackiego Centrum Wymiany Akademickiej www.grants.at. Jeśli chcieliby Państwo studiować w Austrii, proszę skorzystać z praktycznej bazy uczelni wyższych i wykazu kierunków studiów www.studienwahl.at oraz informacji o życiu i studiowaniu w Austrii www.studyinaustria.at Austriacki Fundusz Integracyjny oferuje portal poświęcony kursom niemieckiego w Austrii sprachportal.integrationsfonds.at

STRABAG Artaward 2021 dla twórczyń i twórców rysunku i malarstwa

Termin nadsyłania zgłoszeń: 05.02.2021
Także w tym roku konkurs STRABAG Artaward  przeznaczony jest dla twórczyń i twórców m.in. z Polski, których głównym obszarem działań kreatywnych jest rysunek i malarstwo. Do ubiegania się o nagrodę zapraszamy osoby z rocznika 1981 i mlodsze, które posiadają dyplom wyższej uczelni artystycznej. Do konkursu zgłaszać można prace, które są własnością twórczyń i twórców i jednocześnie nie zostały wyróżnione wcześniej w żadnym innym konkursie. Na zwyciężczynie i zwycięzców czekają nagrody w wysokości 15.000-5.000 Euro oraz w formie prezentacji prac w Strabag Kunstforum i na wystawach indywidualnych w Strabag Artlounge w Wiedniu. 
 

Nagroda Cesarza Maksymiliana za wkład w tworzenie polityki lokalnej i regionalnej w Europie (2021)

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
Nagroda Cesarza Maksymiliana przyznawana jest za projekty społeczne, które - na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej - w wyjątkowy sposób przyczyniają się do budowania zrozumienia i integracji europejskiej, pokojowego współistnienia oraz spójności w Europie. Skuteczność projektu, trwałość i kreatywność, a także nacisk na przekonanie innych grup docelowych do zaangażowania się we wspólne działania na rzecz Europy są istotnymi przesłankami przy wyborze laureatek/laureatów. Nagroda pieniężna (10.000,- Euro) przeznaczona jest na realizację zwycięskiego projektu.

Program rezydencyjny Paul Celan Fellowship dla tłumaczek i tłumaczy 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Paula Celana nie tylko licznymi wydarzeniami kulturalnymi jak konferencje o jego twórczości czy dyskusje wokół jego książek, ale przekazujemy też tradycyjnie już zaproszenie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu do udziału w konkursie na pobyt rezydecyjny dla tłumaczek i tłumaczy w IWM. Szczególne znaczenie będzie miała praca nad przekładem publikacji autorek i autorów z Europy Wschodniej oraz/lub tworzonych przez naukowczynie.

Program rezydencyjny Milena Jesenská Fellowship dla dziennikarek i dziennikarzy kultury 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
Program rezydencyjny Milena Jesenská Fellowship Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu przeznaczony jest dla dzienniakarek i dziennikarzy kultury, którzy chcieliby, z dala od codziennych obowiązków zawodowych, skoncentrować się na pogłębionej pracy nad wybranym tematem. Kultura jest tu rozumiana szeroko, także jako kultura życia społecznego. 
Stypendium skierowane jest do dziennikarek i dziennikarzy ze znaczącym dorobkiem zawodowym bez ograniczeń wiekowych.

Program rezydencyjny Junior Fellowship w Centrum Badawczym Nauk o Kulturze Uniwesytetu Sztuk w Linz z siedzibą w Wiedniu

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021

Program Junior Fellowship skierowany jest do naukowców i naukowczyń, które pracują nad pracą doktorską poświęconą zagadnieniom nauk o kulturze i nauk społecznych a której opiekunka lub opiekun naukowy pochodzi z uczelni w Austrii.
Temat pracy naukowej nie musi, ale może dotyczyć jednego z dwóch tematów przewodnich: Kultury przekładu i Innej pracy. Program skierowany jest do osób władających językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym.

Konkurs krytycznoliteracki Austriackiego Forum Kultury

Termin nadsyłania zgłoszeń: 07.01.2021
Konkurs adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tworzeniem krytyki literackiej, także tych, którzy już teksty krytyczne piszą i publikują: studentów i absolwentów studiów humanistycznych, doktorantów i freelancerów. Bez ograniczeń wiekowych. Termin nadsyłania prac: 7 stycznia 2021. Jury: Paulina Małochleb, Adam Lipszyc. Regulamin i informacje o nagrodach: w rozwinięciu.