Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

 

Dyskusja:
Transpozycja – transstoria, opowieść nie do końca zebrana


Zapraszamy na dyskusję podsumowującą projekt Transpozycja, aby razem poszukać przyczynków do refleksji nad transstorią, jej zbieraniem, dokumentowaniem i wartościowaniem.

Dlaczego nie ma transstorii? I czy na pewno jej nie ma, a może tylko nie wiemy, gdzie i jak jej szukać? Skąd bierze się potrzeba genealogii i reprezentacji osób transpłciowych i nienormatywnych płciowo? Jak wygląda międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i dlaczego bywa trudna? Co sprawia, że nie zawsze doceniamy własne historie, wspomnienia i artefakty? Czy możliwe jest tworzenie narracji społecznych na temat transpłciowości tak, aby przekraczały one stereotypy i oddawały autentyczność, różnorodność i złożoność indywidualnych przeżyć?

Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwane w Warszawie – dużym mieście, tyglu osobistych doświadczeń osób trans związanych z Warszawą od urodzenia i trafiających tu w późniejszym okresie życia, ośrodku aktywizmu. Czy w przestrzeni miejskiej, gdzie przeplatają się losy ludzi różnych pokoleń i pochodzenia, można odnaleźć wspólną płaszczyznę do rozmowy? A może przesłoni ją napięcie między historiami indywidualnymi a pamięcią zbiorową?

Część z tych pytań autorki stawiały sobie w trakcie konceptualizacji projektu Transpozycja, inne pojawiły się w trakcie jego realizacji. Podczas dyskusji zostanie podjęty temat, dlaczego transstoria tak szybko staje się przeszłością, że wydarzenia sprzed dekady mogą wydawać się już nieosiągalnie dalekie. Omówione zostaną również sposoby zachowywania i ochrony transstorii przed zawodnym działaniem pamięci.

W spotkaniu wezmą udział:
Edyta Baker (ona/jej) – transpłciowa aktywistka od początku działania ruchu na rzecz osób trans w Polsce, z zawodu dziennikarka, była prezes Fundacji Trans-Fuzja.

Simona Kasprowicz (ona/jej) – osoba zajmująca się kuratorstwem, produkcją, twórczością artystyczną i aktywizmem na terenie Warszawy i Lublina. Zajmuje się pracą na rzecz inkluzywności, która przejawia się w realizacji działań z pogranicza feminizmu intersekcjonalnego i queeru. Współtworzy Fundację Camera Femina. Pracuje w Fundacji Trans-Fuzja.

Elliot Ruiz Vidales (on/jego) – student psychologii. Aktywista na rzecz praw zwierząt oraz osób LGBT+.

Spotkanie poprowadzi Emilia Wiśniewska (ona/jej) – niebinarna osoba transkobieca, aktywistka queerowa, niegdyś związana również z ruchem skłoterskim i anarchistycznym oraz różnymi organizacjami LGBT i queerowymi grupami nieformalnymi, była prezeska Fundacji Trans-Fuzja. Obecnie w zespole Fundacji Camera Femina.


19.12.2024 (czw.), godz. 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny





19.12.2024 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku