Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Granty

Aktualne informacje na temat stypendiów w Austrii znajdują się na stronie Austriackiego Centrum Wymiany Akademickiej www.grants.at. Na stronie oead.map znaleźć można wszelkie placówki na świecie, które współpracują z Centrum. 
Jeśli chcieliby Państwo studiować w Austrii, proszę skorzystać z praktycznej bazy uczelni wyższych i wykazu kierunków studiów www.studienwahl.at oraz informacji o życiu i studiowaniu w Austrii www.studyinaustria.at Austriacki Fundusz Integracyjny oferuje portal poświęcony kursom niemieckiego w Austrii sprachportal.integrationsfonds.at
Do nauczania języka niemieckiego w kontekście austriackim przeznaczony jest portal www.kulturundsprache.at, z którego pobrać można bezpłatne materiały dydaktyczne.

Studia Międzynarodowe i Europejskie Letniej Akademii Uniwersytetu w Wiedniu 2022

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.03.2022
Tym razem to nie grant ani stypendium, ale zaproszenie na odpłatny międzynarodowy, interdycyplinarny kurs Letniej Akademii Uniwersytetu w Wiedniu "International and European Studies". Kurs obejmuje zajęcia z prawa europejskiego (prawo cywilne, prawo inwestycyjne i arbitraż), politologii (polityka uchodźcza), ekonomii (polityka monetarna UE), kultury (kultura wizualna UE), historii oraz języka niemieckiego a zdobyte w jego ramach punkty mogą zostać zaliczone przez uczelnię macierzystą. Kurs odbywa się w malowniczym miasteczku Strobl nad jeziorem Wolfgang w regionie Salzkammergut.

Europejskie Forum Idei w Alpbach 2022

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.03.2022
Ponad 650 młodych kobiet i mężczyzn z blisko 100 krajów spotyka się co roku na Europejskim Forum Idei w Alpbach, by wspólnie dyskutować,o najbardziej palących problemach społecznych, poznawać nowe perspektywy w spojrzeniu na przyszłość i nawiązywać kontakty. Stypendia przeznaczone są na udział w seminariach i debatach plenarnych Forum i skierowane do osób w wieku 18-30 lat ze znajomością języka angielskiego na poziomie min. B2.

Stypendium literackie miasta Graz dla autorek i autorów 2022/2023

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.03.2022
Graz, stolica Styrii, podejmuje i na nowo definiuje tradycję skryby miejskiego, który w średniowieczu prowadził protokół z posiedzeń rajców miejskich i zaprasza autorki i autorów na roczne stypendium literackie. Zaproszenie skierowane jest do tych twórczyń i twórców, którym miasto jest bliskie i którzy gotowi są kreatywnie spotkać się z jego kulturą i społeczeństwem. Stypendium nie ma ograniczeń wiekowych, wymagana jest natomiast podstawowa choć znajomość języka niemieckiego.

Stypendium literackie miasta Wels 2022 dla autorek i autorów

Termin nadsyłania zgłoszeń: 11.03.2022
Po raz ósmy już miasto Wels (w lokalnym dialekcie [vøːs]) w Górnej Austrii zaprasza autorkę lub autora na trzymiesięczny pobyt rezydencyjny (lato 2022). O stypendium ubiegać się mogą osoby z dorobkiem literackim, które podczas pobytu będą miały gotowość do osobistego i twórczego zmierzenia się z krajobrazem społecznym i artystycznym miasta. Stypendium obejmuje bezpłatne zakwaterowanie oraz wsparcie w wysokości 1.100 Euro/miesięcznie. Z uwagi na spotkania z publicznością znajomość, przynajmniej podstawowa, języka niemieckiego jest nieodzowna.

Forecast - artystyczny program mentorski z Florentiną Holzinger

Termin nadsyłania zgłoszeń: 27.02.2022
Choreografka Florentina Holzinger jest jedną z sześciu artystów i artystek, które w tym roku są mentorkami w  programie mentorskim Forecast. O osobisty "staż artystyczny" u niej mogą starać się te twórczynie i twórcy, którzy w ludzkim ciele widzą niestrudzone i nieustraszone medium.
Mentorki i mentorzy edycji Forecast 2022-23 we własnej twórczości zajmują się praktykami spotkań bezpośrednich, już to z przedmiotem dzieła, już to z publicznością. W panującym klimacie niepewności i dystansu społecznego Forecast pragnie wskazać odważne drogi praktyk artystycznych, które czerpią z cielesnych, niezapośredniczonych sytuacji.

Programy stypendialne Wiedeńskiego Międzynarodowego Centrum Badawczego Nauk o Kulturze Uniwersytetu Sztuki i Designu w Linzu 2022/2023

Termin nadsyłania zgłoszeń: 04.07.2021
Kultury przekładu i przekłady kultur w możliwie szerokim tego słowa znaczeniu, to jeden z tematów badań, które prowadzone są w centrum badawczym IFK Internationales Forschungszentrum Kulturwissenschaften, Kunstuniversität Linz in Wien, oferującym stypendia "Research Fellowship" i "Senior Fellowship". Kultury przekładu/przekłady kultur rozumiany jest tu interdyscyplinarnie, nie tylko językoznawczo. Translational turn wg. Doris Bachman-Medick (2006) powinien stanowić inspirację do badań osób ubiegających się o stypendia.