Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Granty

Aktualne informacje na temat stypendiów w Austrii znajdują się na stronie Austriackiego Centrum Wymiany Akademickiej www.grants.at. Na stronie oead.map znaleźć można wszelkie placówki na świecie, które współpracują z Centrum. 
Jeśli chcieliby Państwo studiować w Austrii, proszę skorzystać z praktycznej bazy uczelni wyższych i wykazu kierunków studiów www.studienwahl.at oraz informacji o życiu i studiowaniu w Austrii www.studyinaustria.at Austriacki Fundusz Integracyjny oferuje portal poświęcony kursom niemieckiego w Austrii sprachportal.integrationsfonds.at
Do nauczania języka niemieckiego w kontekście austriackim przeznaczony jest portal www.kulturundsprache.at, z którego pobrać można bezpłatne materiały dydaktyczne.

Program rezydencyjny Paul Celan Fellowship dla tłumaczek i tłumaczy 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.01.2021
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Paula Celana nie tylko licznymi wydarzeniami kulturalnymi jak konferencje o jego twórczości czy dyskusje wokół jego książek, ale przekazujemy też tradycyjnie już zaproszenie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu do udziału w konkursie na pobyt rezydecyjny dla tłumaczek i tłumaczy w IWM. Szczególne znaczenie będzie miała praca nad przekładem publikacji autorek i autorów z Europy Wschodniej oraz/lub tworzonych przez naukowczynie.

Protopia/Solarpunk - konkurs na projekt artystyczny dotyczący skutecznej strategii przezwyciężenia kryzysu klimatycznego

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31.03.2021
Konkurs na projekt artystyczny dotyczący strategii przezwyciężenia kryzysu klimatycznego i towarzyszących mu szans na trwałe zmiany społeczno-kulturowe. Wydaje się, że dzisiaj zasadnicze drogi walki z kryzysem klimatycznym zostały już dobrze rozpoznane, dlatego ważne jest, by projekt odziwierciedlał przesunięcie środka ciężkości dyskusji o zmianach klimatycznych z perspektywy kryzysu na perspektywę realnych rozwiązań.

Spheres of a Genius 2021 - jazzowy konkurs kompozytorski Prywatnego Uniwersytetu Jam Music Lab w Wiedniu

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.03.2021
Konkurs poświęcony jest twórczości kompozytorskiej Leonarda Bernsteina. Do udziału zaproszone są twórczynie i twórcy, którzy w swej krótkiej kompozycji pragną zmierzyć się ze stylistyką Bernsteina, zinterpretowac ją w ambitny, nowatorski sposób i zaproponować dla niej nowy język wyrazu.
Główna nagroda to prezentacja kompozycji podczas koncertu w Konzerthaus w Wiedniu po batutą Marin Alsop, jego transmisja i nagranie oraz nagroda pieniężna w wys. 5.000 Euro. Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych.

Kto naprawi świat? Globalny casting nowych idei z Radiem Austriackim Ö1

Termin nadsyłania zgłoszeń: 23.12.2021
Małymi krokami w stronę wielkiej zmiany” - to zdanie opisuje inicjatywę o nazwie „Naprawa przyszłości”, w ramach której pierwszy program Austriackiego Radia „Ö1” w styczniu 2020 roku uruchomił platformę medialną dla nowatorskich idei z Austrii. W 2021 roku inicjatywa ta wychodzi poza jej granice i daje sygnał startu do Globalnego castingu nowych idei – także w Polsce. Szukamy inicjatyw pozytywnie zmieniających i kształtujących Polskę, Austrię i świat.

Nagroda im. Szymona Wiesenthala

Termin nadsyłania zgłoszeń: 30.09.2021
Narodowy Fundusz Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu przy parlamencie austriackim ogłasza pierwszą edycję Konkursu o Nagrodę im. Szymona Wiesenthala. Nagroda dotowana łączną sumą 30.000 Euro, przeznaczona jest dla osób indywidualnych lub/i organizacji, które wykazują szczególne zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz działają na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście.

Milena Jesenská Fellowship 2022/2023 - stypendia dziennikarskie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.01.2022
Stypendium dziennikarskie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu w ramach programu Milena Jesenská Fellowship przeznaczone jest dla dziennikarek i dziennikarzy, którzy chcieliby prowadzić pogłębione badania nad wybranym tematem szeroko pojętej kultury i/lub życia społecznego. Stypendium, które wiąże się z trzymiesięcznym pobytem w Wiedniu (w przedziale czasowym od września 2022 do czerwca 2023), wynosi 2.500 Euro miesięcznie, przeznaczone jest dla osób ze znaczącym dorobkiem dziennikarskim.